Radni krytycznie o budżecie Kielc

Data publikacji: 18.11.2019 12:25
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 03.10.2019. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Kielce. 03.10.2019. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wątpliwości dotyczące zapowiedzi podwyżek, sztucznego zawyżania przychodów i brak szczegółowych informacji zapowiadanych wydatków. Kieleccy radni krytycznie oceniają przygotowany przez prezydenta plan przyszłorocznego budżetu miasta.

Przewodnicząca Komisji Finansów Rady Miasta Katarzyna Suchańska podkreśla, że pomysł zawyżenia dochodów przez uwzględnienie w nich dodatkowych pieniędzy z podwyżek jest poważnym błędem. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że radni nie mieli możliwości wcześniejszego zapoznania się z propozycjami i zasugerowania ewentualnych poprawek. Dodaje, że np. w przypadku podwyżki opłat za wywóz śmieci, decyzja została podjęta przedwcześnie, a finalne koszty nie są znane nawet władzom miasta.

- Nie została jeszcze ogłoszony przetarg na wywóz śmieci, więc tak naprawdę nie wiemy, czy rekompensata w postaci podwyżki dla mieszkańców powinna być wyższa, czy niższa. Jest jeszcze za wcześnie – mówi radna.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, zwraca z kolei uwagę na sztuczne zaniżenie deficytu o prawie 40 mln zł. Jego zdaniem podwyżek można byłoby uniknąć, zmniejszają liczbę wydatków, które w przyszłym roku będą wyższe o prawie 100 mln zł. Jak mówi radny, trudno będzie przed sesją rady miasta w pełni zaznajomić się ze wszystkimi niuansami budżetu i dokonać uczciwej jego oceny.

Przyszłoroczny budżet jest przede wszystkim ubogi w nowe inwestycje – zwraca z kolei uwagę Agata Wojda, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem, oprócz trwających projektów, np. przebudowy dworca autobusowego, czy remontu ulic Witosa i Zagnańskiej, brak spektakularnych pomysłów, które mogłyby być kontynuowane w późniejszych latach. Dodaje, że o ile cieszyć może mniejszy deficyt, to martwi rosnące zadłużenie ogólne miasta, które w przyszłym roku przekroczy 1 mld złotych i będzie wyższe od tegorocznego o 86 mln zł. Radna zwraca też uwagę na to, że w planie budżetu nie ma np. funduszy dla klubu Vive i samorządowego programu InVitro.

Budżet zostanie uchwalony na sesji Rady Miasta planowanej na 19 grudnia.

Reklama