Demografia największym problemem Świętokrzyskiego

Data publikacji: 18.11.2019 16:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.11.2019 Kielce. Posiedzenie Zespołu Świętokrzyskie 2030+ ds. opracowania Strategii Rozwoju Województwa. Na zdjęciu: prof. Aleksander Noworól z Uniwersytetu Jagiellońskiego

18.11.2019 Kielce. Posiedzenie Zespołu Świętokrzyskie 2030+ ds. opracowania Strategii Rozwoju Województwa. Na zdjęciu: prof. Aleksander Noworól z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego / Facebook

Trwają prace nad strategią województwa świętokrzyskiego. Postawiono już diagnozę aktualnej sytuacji regionu, z której wynika, że największe problemy mamy z demografią. Eksperci podsumowali pierwsze prace nad określeniem konkretnych kierunków interwencji oraz rozwoju regionu.

Strategia powstaje pod nadzorem profesora Aleksandra Noworóla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podkreśla, że podczas spotkań grup roboczych, jakie odbywały się na początku listopada, padło mnóstwo propozycji wizji rozwoju województwa, które wymagają usystematyzowania.

- Jesteśmy w procesie tworzenia strategii. Na dzień dzisiejszy konkretne rozwiązania kształtują mi się w głowie, ale rozmowy wciąż trwają, dlatego wolę na razie być słuchaczem niż kreatorem. Musimy zakończyć proces konsultacji, by wypracować konkretne działania - mówi. 

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego zaznacza, że eksperci szczegółowo zdiagnozowali sytuację w regionie.

- Region niestety wyludnia się, mamy niski przyrost naturalny, a Kielce to miasto starzejących się ludzi. Obserwujemy proces suburbanizacji, czyli „rozlewania się” mieszkańców poza centrum miast. Wiemy, że musimy obrać taki kierunek w strategii, który będzie przeciwdziałał wyjeżdżaniu młodych ludzi z województwa, by zostawali i chcieli tutaj płacić swoje podatki - zaznacza dyrektor.

Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach, uczestniczący w pracach nad dokumentem, podkreśla, że nowa strategia powinna zwracać uwagę na rozwój społeczno-gospodarczy.

- Musimy zwrócić uwagę na takie zapisy, które będą umożliwiały prowadzenie działalności gospodarczej lokalnym przedsiębiorcom. Na to jest położony także nacisk w strategii rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego i myślę, że to dobry kierunek. Nasze firmy muszą czuć się bezpiecznie w biznesie - zaznacza.

Strategia rozwoju województwa będzie dokumentem ważnym w perspektywie rozdania nowych funduszy unijnych. Konkretne rozwiązania zaproponowane przez ekspertów mają być znane w styczniu.

Reklama