Świętokrzyscy posłowie komentują expose premiera

Data publikacji: 19.11.2019 14:39 / Data aktualizacji: 19.11.2019 21:16
Autor: Wiktor Dziarmaga , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.11.2019 Warszawa. Expose premiera Morawieckiego

19.11.2019 Warszawa. Expose premiera Morawieckiego
Fot. Kancelaria Premiera / Facebook

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie plan działań Rady Ministrów na najbliższe cztery lata. Podczas expose szef rządu zapowiedział między innymi pomoc dla przedsiębiorców, czy realizacje programów społecznych zapowiadanych w kampanii wyborczej.

24.10.2019. Warszawa. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - poseł PiS i red. Michał Kita - Radio KielceFot. Monika Miller / Radio Kielce

W ocenie posła Krzysztofa Lipca, prezesa świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było przepełnione troską o wszystkich Polaków.  Poruszało całokształt najważniejszych spraw dla polskiej polityki.

- To dobra zapowiedź tego, że programy społeczne będą kontynuowane, a jednocześnie widać troskę o rozwój przedsiębiorczości. Najważniejsze jest jednak otwarcie Polski do nowoczesności, na tym tle mamy wciąż bardzo wiele do nadrobienia. Jestem jednak przekonany, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego realizując strategie odpowiedzialnego rozwoju podoła temu wyzwaniu i umocni pozycję naszego kraju w Europie - mówi poseł Lipiec.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Anna Krupka - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Anna Krupka, świętokrzyska parlamentarzystka podkreśla, że expose premiera Mateusza Morawieckiego zapowiada kontynuację dotychczasowych rządów Prawa i Sprawiedliwości, opartą na wspieraniu rodziny i rozwoju gospodarczego oraz wszystkich kwestii zaniedbanych przez ostatnie trzydzieści lat.

- Cieszy mnie to, że premier w ciepłych słowach wypowiadał się o sukcesach polskiej turystyki, ponieważ również miałam przyjemność do tego się przyczyniać - dodaje.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Ślubowanie składa Michał Cieślak - poseł PorozumieniaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W opinii posła Michała Cieślaka najważniejsze w expose premiera było zwrócenie uwagi na kontynuację dotychczasowej polityki z silnym naciskiem na dalszy rozwój gospodarki państwa.

- W expose nie zabrakło też ważnych akcentów dotyczących dalszego wsparcia demografii, poprawy infrastruktury oraz ważnych inwestycji w obszarze zdrowia i rolnictwa. To będą priorytety obecnej kadencji. Z punktu widzenia państwa, kluczowym elementem rozwoju i budowy pozycji polityczno-gospodarczej będą strategiczne inwestycje, jak budowa CPK, Baltic Pipe, tunel w Świnoujściu, przekop mierzei wiślanej i budowa Via Carpatia - powiedział parlamentarzysta.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji - ślubowanie. Ślubowanie składa Bartłomiej Dorywalski - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Expose premiera było niezwykle konstruktywne - powiedział Bartłomiej Dorywalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Premier zwracał uwagę na aspekty gospodarcze, bo od tego zależy rozwój państwa. Expose było utrzymane w duchu konsensusu podobnie, jak było to w przypadku wystąpienia pana prezydenta Andrzeja Dudy podczas inauguracji sejmu IX kadencji - powiedział parlamentarzysta.

Krzysztof Bosak, sejmowa "jedynka" Konfederacji Wolność i Niepodległość w regionie świętokrzyskimFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, świętokrzyskiego parlamentarzysty Konfederacji wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było pełne sprzeczności. Jak zaznacza, posłowie Konfederacji negatywnie oceniają expose.

- Wystąpienie zawierało hasła od prawicy, przez centrum po lewicę. Były to hasła zarówno globalistyczne, postępowe, jak i tradycyjne. Tak naprawdę nie układało się to w jedną spójną wizję, poza zachowaniem jak największych grup wyborców - dodaje.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Adam Cyrański - poseł Koalicja ObywatelskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego podczas expose nie chciał komentować Adam Cyrański, świętokrzyski parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji - ślubowanie. Na zdjęciu Marzena Okła-Drewnowicz - poseł Koalicji ObywatelskiejFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz, świętokrzyska parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej, twierdzi, że w expose szefa rządu zabrakło konkretów.

- Było to wystąpienie bardzo ogólne i dość światopoglądowe. Zajmując się na co dzień polityką senioralną jestem rozczarowana, ponieważ premier nie powiedział o żadnych systemowych rozwiązaniach dla tej grupy społecznej, a tylko o jednorazowym świadczeniu, jakim jest 13. emerytura, które nie pozwoli seniorom na sfinansowanie opieki w czasie, kiedy będą niesamodzielni - stwierdziła.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Piotr Wawrzyk - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem posła Piotra Wawrzyka z Prawa i Sprawiedliwości najważniejszym aspektem expose premiera były kwestie gospodarki i poprawy demografii.

- Premier chce przywiązywać największą wagę do kwestii nowoczesnej gospodarki i skoku gospodarczego, aby przez to podnieść pensje Polaków i poziom ich życia. O tym wielokrotnie mówiliśmy w kampanii - zaznacza.

17.11.2019. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Andrzej Szejna - SLDFot. Robert Felczak / Radio Kielce

Według posła Andrzeja Szejny, przewodniczącego świętokrzyskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wystąpienie szefa rządu było listą niespełnionych życzeń z pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- Jedną z nich była kwestia reformy służby zdrowia, której obecny rząd nie naprawił. Kolejną jest reforma wymiaru sprawiedliwości, która kłóci się z dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodaje.

04.11.2019. Kielce. Czesław Siekierski, poseł Polskiego Stronnictwa LudowegoFot. Kamil Król / Radio Kielce

Czesław Siekierski, świętokrzyski parlamentarzysta Polskiego Stronnictwa Ludowego, podkreśla, że wystąpienie premiera było kompromisem pomiędzy tym, co Prawo i Sprawiedliwość  zapowiadało w kampanii wyborczej, a tym co jest możliwe do zrealizowania w obecnej perspektywie budżetowej państwa.

- W mojej opinii wystąpienie premiera zawierało pozytywy i pewne niedopowiedzenia, które wynikały z nadmiernych obietnic zapowiadanych wcześniej. Dużo było mowy o pewnych ogólnych wartościach związanych z rodziną i edukacją. W expose było także nawiązanie do poprawy jakości służby zdrowia, co jest zgodne z życzeniem wszystkich opcji politycznych - twierdzi poseł PSL.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Agata Wojtyszek - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że premier przedstawił kolejne propozycje dotyczące rozwoju gospodarczego kraju.

- Premier przedstawił jak ważne będą działania związane z rodziną. Ale też zwrócił uwagę na małe i średnie przedsiębiorstwa. To bardzo dobry kierunek. Wszyscy jesteśmy gotowi do pracy na rzecz naszego kraju - powiedziała Agata Wojtyszek.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Marek Kwitek - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości zauważył z kolei kwestie związane z rolnictwem, które premier poruszył w swoim wystąpieniu.

- Bardzo ważnym punktem jest zrównanie opłat dla rolników. Dzięki temu mieszkańcy wsi będą mogli konkurować na równych warunkach i produkować zdrową i ekologiczną żywność - dodał Marek Kwitek.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Andrzej Kryj - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że wystąpienie pokazało najważniejsze, iż rozwój państwa może się opierać nie tylko na ważnych reformach gospodarczych, ale także odwoływaniu się do tradycyjnych wartości.

- Premier pokazywał, że rodzina i tradycyjne wartości są ważne i będą podlegały ochronie państwa i państwo będzie działało w ten sposób, aby rozwijać warunki dla dobrego życia rodziny - powiedział parlamentarzysta.

Sejmowe głosownie nad wotum zaufania dla rządu zaplanowano na wieczór.

Reklama