Studenci chcą iść do wojska

Data publikacji: 19.11.2019 14:53
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.11.2019. Kielce. Nabór do Legii Akademickiej

19.11.2019. Kielce. Nabór do Legii Akademickiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Legia Akademicka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego rekrutuje. Dziś w uczelni odbyło się spotkanie informacyjne dla żaków, którzy chcą zdobyć przeszkolenie wojskowe, umożliwiające zdobycie stopnia podoficera.

Legia Akademicka to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej. W ubiegłym roku zapisało się do niej około 50 studentów UJK.

Żacy, którzy przyszli na spotkanie nie ukrywali, że rozważają w przyszłości karierę w armii.

- Chcę zobaczyć, czy odpowiada mi życie żołnierza - mówi Bartłomiej Sosnowski, student pierwszego roku bezpieczeństwa narodowego.

W ramach Legii Akademickiej studenci mają zajęcia teoretyczne, najczęściej w formie wykładów. Po ich ukończeniu zdają egzamin, który uprawnia ich do części praktycznej szkolenia. Ta odbywa się w jednostkach wojskowych na terenie Polski. Paulina Markowska-Witek z UJK mówi, że projekt MON to ciekawa oferta dla młodych ludzi.

19.11.2019. Kielce. Nabór do Legii Akademickiej. Na zdjęciu: Paulina Manerowska-Witek - dział spraw studenckich UJKFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Legia Akademicka jest atrakcyjna też dla tych studentów, którzy nie planują przyszłości w armii. To możliwość przeżycia niesamowitej przygody. Poza tym wojsko oferuje studentom zdobycie stopnia szeregowego rezerwy lub podoficera rezerwy w bardzo krótkim czasie - twierdzi Paulina Markowska-Witek.

Część praktyczna programu Legii Akademickiej trwa 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy oraz 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy. Zajęcia odbywają się w czasie wakacji, kończą się egzaminem i złożeniem przysięgi.

Tagi do tego wpisu
Reklama