Rodzina w ogniu, dziecko nabite na widły. Kontrowersyjny pomnik powstanie w Kielcach?

Data publikacji: 19.11.2019 20:47
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pomnik

Pomnik "Rzeź Wołyńska"
Fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Kielcach

Uchwała obywatelska w sprawie ustawienia w Kielcach Pomnika „Rzeź Wołyńska” na razie nie trafi pod obrady sesji Rady Miasta. Projekt nie przeszedł procedury formalnej. Urzędnicy stwierdzili, że w dokumencie znalazł się nieczytelny podpis jednego z członków komitetu na rzecz ustawienia monumentu, a to jest podstawą do odrzucania projektu.

Mateusz Machnicki, jeden z inicjatorów projektu uważa, że działania Urzędu Miasta Kielce mają znamiona próby zamachu na podstawowe wolności obywatelskie. Zaznacza, że pod projektem uchwały podpisało się ponad 300 mieszkańców.

- Budzi zdziwienie fakt, iż nikt nie wezwał inicjatorów do sprostowania wątpliwości, pomimo że zostały podane dane kontaktowe do przedstawiciela komitetu. Zadziałała tutaj zła wola urzędników - mówi Mateusz Machnicki.

Nie wyklucza jednocześnie, że sprawa może zostać skierowana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. 

Kamil Suchański, przewodniczący kieleckiej Rady Miasta uważa, że losy uchwały nie są przesądzone. Dodaje, że jeśli projekt zostanie poprawiony, może trafić pod obrady sesji, nie wyklucza jednocześnie, że tak może się stać dzięki inicjatywie radnych.

- Choć wiem, że to jest bardzo kontrowersyjny projekt to uważam, że grupa siedmiu radnych w ramach inicjatywy uchwałodawczej zbierze się, aby ten drobny błąd proceduralny naprawić.

Uszanujemy w ten sposób głos grupy, która chciała, aby ten pomnik w Kielcach został ustawiony - powiedział Kamil Suchański.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” przedstawia orła w koronie. Na skrzydłach są nazwy miejscowości, w których Ukraińska Powstańcza Armia dokonała mordów na Polakach. W piersi orła wycięty jest krzyż, a w środku obraz przedstawiający rzeź wołyńską: na trójzębne widły nabite dziecko, rodzinę w ogniu. Autorem ponad 14-metrowego monumentu jest Andrzej Pityński.

CZY POMNIK „RZEŹ WOŁYŃSKA” POWINIEN STANĄĆ W KIELCACH?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

Podobne wiadomości
Reklama