Stefan Żeromski i jego czasy pokazane przez pryzmat prywatnych listów

Data publikacji: 20.11.2019 15:00
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura


Fot. MNK

„Zygmunt Wasilewski - Stefan Żeromski. Korespondencja wzajemna” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się dziś w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Data otwarcia ekspozycji nie jest przypadkowa. Dokładnie 20 listopada 1925 roku zmarł Stefan Żeromski. Tym razem życie i twórczość pisarza zostanie przedstawiona z perspektywy jego kolegi. Jak wyjaśnia Sylwia Zacharz, kurator wystawy, jest ona poświęcona człowiekowi, który jest mało znany w Kielcach, a zasługuje na to, by mieszkańcy regionu dowiedzieli się, kim jest ta postać.

- Zygmunt Wasilewski przez wiele lat blisko współpracował ze Stefanem Żeromskim, był jednym z kolegów szkolnych pisarza - dodaje.

Urodził się w 1865 roku w Siekiernie koło Bodzentyna i uczęszczał do kieleckiego gimnazjum. Prywatnie zięć Jana Karłowicza (etnologa i językoznawcy) i szwagier Mieczysława Karłowicza (kompozytora, dyrygenta, taternika) był politykiem i człowiekiem niezwykle czynnym na wielu polach: był etnografem, bibliotekarzem, krytykiem literackim, historykiem i historykiem literatury, publicystą, autorem rodzinnych wspomnień i przede wszystkim był dziennikarzem, a w latach 1892-1894 wspólnie ze Stefanem Żeromskim pracował w bibliotece w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.

Napisał kilkanaście książek na temat współczesnych kwestii społecznych i politycznych, ale także wydał publikacje, poświęcone twórczości i życiu Adama Mickiewicza, Seweryna Goszczyńskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Jana Kasprowicza. Był redaktorem naczelnym tygodnika „Głos”, pisma „Słowo Polskie”, pisma społeczno-politycznego „Sprawa Polska”, dziennika „Przegląd Polski”, „Gazety Warszawskiej” i „Myśli Narodowej”. Mieszkając i pracując w Warszawie, redagował (przez kilkanaście lat) „Pamiętnik Koła Kielczan” - rocznik poświęcony historii i kulturze Kielecczyzny, w każdym kolejnym tomie drukował swoje teksty odnoszące się do przeszłości miasta i regionu.

Przede wszystkim jednak zaangażował się w utworzenie w Warszawie Koła Kielczan, stowarzyszenia grupującego absolwentów kieleckiego gimnazjum, zajmujących często wysokie stanowiska w nauce, szkolnictwie, kulturze, przemyśle, administracji i z tej racji mogących wiele dla Kielc uczynić. Wraz z Bolesławem Markowskim i Tomaszem Ruśkiewiczem doprowadzili do założenia i formalnego zarejestrowania koła. W latach 1930-1935 zasiadał w Senacie.

Celem wystawy będzie pokazanie aktywności Wasilewskiego na niwie politycznej, publicystycznej, a przede wszystkim regionalnej. Jak dodaje Sylwia Zacharz, ekspozycji towarzyszy publikacja, która po raz pierwszy pokazuje, jak wyglądała korespondencja między Żeromskim, a Wasilewskim.

- Ale nie o samą korespondencję chodzi, ale o to, co się w niej znalazło, czyli o pewien obraz, pokazujący tło historyczne, społeczne. Dowiadujemy się wielu rzeczy prywatnych, jeśli chodzi o znajomość obu panów - zaznacza.

Autorem wydawnictwa pod tytułem „Zygmunt Wasilewski - Stefan Żeromski. Korespondencja wzajemna (1890-1925)” jest Zdzisław Jerzy Adamczyk - badacz życia i twórczości pisarza.

Otwarcie wystawy odbędzie się dziś, o godzinie 18.00 w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Natomiast w najbliższą niedzielę o godzinie 12.00 po ekspozycji oprowadzi profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk.

Reklama