Powstała ważna inwestycja dla Sobkowa. Rozbudowa oczyszczalni trwała dwa lata

Data publikacji: 20.11.2019 17:40
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.11.2019 Sobków. Otwarcie rozbudowanej oczyszczalni ścieków

20.11.2019 Sobków. Otwarcie rozbudowanej oczyszczalni ścieków
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Po dwóch latach zakończyła się rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sobkowie w powiecie jędrzejowskim. Dziś oficjalnie oddano ją do użytku.

Jak informuje wójt gminy Tomasz Chaja, po wykonanych pracach zwiększyła się wydajność oczyszczalni - wynosi 850 m3/dobę. To daje możliwość nie tylko sprawnego obsługiwania obecnej sieci kanalizacyjnej, ale również pozwala na jej rozbudowę. Obecnie gmina jest w trakcie kanalizowania miejscowości Brzegi, ponadto stara się o dofinansowanie budowy kanalizacji dla miejscowości Kotlice Nowe i Kotlice Stare.

W oficjalnym oddaniu do użytku rozbudowanej oczyszczalni wziął udział członek zarządu województwa Marek Jońca. Jak powiedział, takie inwestycje mają pozytywny wpływ na ochronę środowiska oraz na jakość gleby i wody, a co za tym idzie na nasze zdrowie.

Obecnie łączna długość sieci kanalizacyjnej w gminie Sobków wynosi 70 km, co daje 53 proc. skanalizowania gminy. Kanalizacją objęte jest niemal 1300 nieruchomości.

Oczyszczalnia ścieków w Sobkowie wybudowana została w 2006 roku. Po zakończeniu I etapu kanalizowania gminy, wydajność oczyszczalni wynosiła 300 m3/dobę. Oznaczało to, ze pracuje ona na granicy "swoich możliwości". Dlatego w 2016 roku samorząd gminy Sobków podjął decyzję o jej rozbudowie. Na inwestycję gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Reklama