Sesja przerwana. Radni nie chcieli głosować bez prezydenta

Data publikacji: 21.11.2019 13:19 / Data aktualizacji: 21.11.2019 14:20
Kategoria: Wiadomości z regionu
21.11.2019. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce

21.11.2019. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Z powodu nieobecności prezydenta Kielc Bogdana Wenty jedna z najważniejszych sesji rady miasta została przerwana.

W planach spotkania było podjęcie bardzo ważnych i trudnych uchwał dotyczących  podniesienia opat za wywóz śmieci, żłobki, cen biletów autobusowych i podatku od nieruchomości oraz poszerzenie strefy parkowania i opłat za postój samochodów w centrum miasta.

Przerwanie sesji umożliwił zapis prawny pozwalający przewodniczącemu na ogłoszenie przerwy. Jak zaznacza Kamil Suchański, przewodniczącego Rady Miasta Kielce, decyzje o wstrzymaniu obrad podjęto wspólnie podczas spotkania konwentu, czyli przewodniczących klubu w obecności wiceprezydent Kielc Danuty Papaj. Przewodniczący uważa, że tak ważne decyzje jak podwyżki opłat wymagają obecności prezydenta Bogdana Wenty.

Wprowadzeniu przerwy był przeciwny przewodniczący radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Karyś, który stwierdził wprost, że jest to objaw osobistej walki pomiędzy przewodniczącym rady i prezydentem miasta. Za przerwaniem sesji byli radni klubów Bezpartyjni i Niezależni oraz Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówi Agata Wojda z KO, prezydent, pomimo że nie musi, to powinien być obecny przy uchwalaniu tak istotnych dla mieszkańców miasta decyzji. Odniosła się także do wpisu prezydenta na Facebooku, na którym pozdrawia radnych z Rzeszowa, gdzie obecnie przebywa. Jak stwierdziła, niech ta przerwa będzie zaproszeniem dla prezydenta.

Zgadza się z nią Katarzyna Suchańska, przewodnicząca klubu Bezpartyjni i Niezależni. Jak mówi, obecność prezydenta podyktowana jest także dobrem mieszkańców miasta, a radni chcieliby mieć możliwość przedyskutowania niektórych rzeczy także z pomysłodawcą podwyżek.

Sesja zostanie wznowiona w czwartek, 28 listopada, o godzinie 15.

Reklama