NURT „dopłynął” do finału. „Piszę do ciebie, kochanie” z nagrodą główną

Data publikacji: 22.11.2019 13:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
22.11.2019 Kielce. Gala finałowa Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Na zdjęciu (od lewej): Renata Kijowska - reżyser; laureat Nagrody Radia Kielce i Renata Morąg - Radio Kielce

22.11.2019 Kielce. Gala finałowa Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Na zdjęciu (od lewej): Renata Kijowska - reżyser; laureat Nagrody Radia Kielce i Renata Morąg - Radio Kielce
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

„Piszę do ciebie, kochanie” w reżyserii Magdaleny Szymków został uznany przez komisję artystyczną za najlepszy film XXV Festiwalu Form Dokumentalnych. Obraz zdobył tytuł „Wydarzenie Nurtu”. Nagrodę Publiczności otrzymała „Amnezja” i jej reżyser Maciej Kuciel. Gala finałowa jubileuszowej odsłony NURT-u odbyła się w piątek na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Zwycięski film otrzymał nagrodę Prezesa Zarządu TVP Jacka Kurskiego w wysokości 5 tys. zł. Został doceniony za konfrontację gry pozorów w kulturze ze złem historii w czasie interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, ukazanej przez pryzmat bezradności pojedynczego człowieka.

Przewodnicząca komisji artystycznej, Maria Malatyńska, podkreśliła, że ten obraz jest ważny, ponieważ jest w nim mowa o przebaczeniu.

- Wydaje mi się, że ten film znakomicie trafia do odbiorcy. Ponieważ dotyczy sprawy historycznej, to można powiedzieć, że dystans do tego czasu powoduje, że ta sprawa staje się symbolem pewnych problemów, które nie do końca rozumiemy i które w momencie, jak już zaistnieją, to społeczeństwo może się albo odwrócić, albo zaakceptować. Jest możliwość wyboru, można po prostu wybaczyć -  wyjaśniła.

O wybaczeniu była mowa także w filmie, którego reżyserem był Władysław Jurków, zatytułowanym „Przypadek Johanny Langefeld”. Otrzymał on Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 3 tys. zł za „dojrzałe i głębokie świadectwo potrzeby pamięci i przebaczania”.

Nagroda Kieleckiego Centrum Kultury, warta 2 tys. zł trafiła do Piotra Jaworskiego za „Rzeczpospolitą Zakopiańską”. To uznanie za nowatorstwo ujęcia mało znanego epizodu z dziejów polskiej niepodległości i wskazania roli autorytetu ludzi kultury w chwili historycznego przełomu.

Komisja artystyczna przyznała także dwa wyróżnienia. Pierwsze dla Renaty Kijowskiej za film „Na Górze Tyrryry” za pozytywną energię i optymizm promieniejący z obrazu dojrzewania do życia przez wspólną aktywność muzyczną, a drugie dla Krzysztofa Haicha, reżysera filmu „Urok życia - Jacek Zieliński”, o jednym z twórców legendarnego zespołu Skaldowie.

Swojego laureata wybrali także widzowie. Niezwykle ważna Nagroda Publiczności (Nagroda Prezydenta Kielc Bogdana Wenty, w wysokości 5 tys. zł) trafiła do Macieja Kuciela za film „Amnezja”. To pełen pokoleniowego dystansu dokumentalny „obrachunek” z historycznymi epizodami polskiej Solidarnościowej Rewolucji.

Sam Maciej Kuciel mówił, że dla niego to ważne wyróżnienie.

- Dla osoby, która pracuje w stacji komercyjnej, jest to podwójne wyróżnienie. Jeśli się podoba widzom, to jest to dla mnie największe wyróżnienie, że chcą oglądać i częściowo też z tego żyję, że ktoś chce oglądać to, co robię, to co przedstawiam - podkreślił.

Swoją doroczną Nagrodę Specjalną przyznało też Radio Kielce. Wręczyła ją sekretarz redakcji Renata Morąg, wyjaśniając, że jest to wyróżnienie „za to, czego nie widać, czyli artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”. Czek w wysokości 2 tys. zł trafił do Marcina Czapki, Mirosława Gibasa, Tomasza Sikory, Grzegorza Kubka - autorów dźwięku do filmu „Na Górze Tyrryry”. Reżyserka Renata Kijowska mówiła, że to laur niezwykły i zaskakujący.

- Bardzo cieszę się, że film dostał właśnie taką nagrodę, bo świadczy to o tym, że udało nam się zrobić film wszechstronny, że może on cieszyć, gdy się go ogląda, ale także, gdy się go słucha. Rzeczywiście ta dbałość o dźwięk, o to, by połączyć różne piosenki, w różnym klimacie, jakie wykonuje zespół Na Górze, była bardzo wielka - przyznała. 

TVP3 Kielce przyznała Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Debiutanta. Został nim Krystian Kornel, reżyser filmu „Somniatores”.

Swoją Nagrodę Specjalną wręczył także dyrektor artystyczny NURT-u, Krzysztof Miklaszewski. Żartował, że ma zawsze inne zdanie niż komisja artystyczna i rzeczywiście, tym razem też ich opinie były rozbieżne. Wyróżnił Mariusza Korycińskiego - scenarzystę i reżysera filmowej formy dokumentalnej „Puzzle.doc”.

W gronie wyróżnionych twórców znalazł się również pochodzący z Kielc reżyser i scenarzysta, Mariusz Malec. Tym razem zaprezentował film „Aktor Pana Boga”, którego bohaterem jest aktor Franciszek Pieczka.

Mariusz Malec otrzymał Nagrodę Specjalną Studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Nagrodę Specjalną Kina „Moskwa” imienia Andrzeja Koziei dla filmu lub twórcy promującego Kielce i region świętokrzyski.

Reżyser przyznał, że to już kolejny NURT, w którym bierze udział. Wyjaśnił, że każda edycja jest dla niego inna, zmienia się on i jego filmy.

- Dzisiaj przywiozłem okruch radości, że przyjaźnię się z Franciszkiem Pieczką, że jest to święty za życia i to wśród aktorów. Zapraszam do wysłuchania „Króla Leara” w wykonaniu Franciszka Pieczki, w dniach 28, 29 grudnia, o godzinie 21.00, w Programie Pierwszym Polskiego Radia. To było wielkie i ostatnie marzenie Franciszka Pieczki, żeby zagrać tę rolę i udało się - zaznaczył.

Odnosząc się do nagrody imienia Andrzeja Koziei powiedział:

- Dobrze być wśród przyjaciół. Andrzej zawsze był życzliwy temu, co robię, pięknie mówił o moich filmach, zapraszał studentów, by je oglądali, mnie zapraszał na spotkanie z żakami. To dobry duch filmu w Kielcach, na tym festiwalu należy mu się pamięć - zauważył.

Dodał też, że jedna z jego nagród jest od studentów, czyli grupy najbardziej nieobecnej na festiwalu. Do nich skierował apel, by w kolejnej edycji NURT-u wypełnili festiwalową widownię.

Podczas gali wręczono także honorowe tytuły Przyjaciel NURT-u. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi senator Krzysztof Słoń oraz Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz i Ryszard Koziej z Radia Kielce.

Zwieńczeniem uroczystości był jubileuszowy tort.

Reklama