Studio Polityczne - expose premiera Morawieckiego podzieliło polityków

Data publikacji: 24.11.2019 13:08
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec – poseł PiS, Dawid Kurowski – Konfederacja, Michał Braun – radny Rady Miasta Kielce, Czesław Siekierski – poseł PSL, Artur Pejas – SLD

24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec – poseł PiS, Dawid Kurowski – Konfederacja, Michał Braun – radny Rady Miasta Kielce, Czesław Siekierski – poseł PSL, Artur Pejas – SLD
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Burzliwą dyskusję w Studiu Politycznym Radia Kielce wywołał temat expose premiera Mateusza Morawieckiego wygłoszonego w Sejmie.

Zdaniem Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskiego PiS, wystąpienie szefa rządu było merytoryczne i zostało skierowane do wszystkich Polaków.

24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec – poseł PiSFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce


 - Zarówno do tych, którym się powiodło w tej nowej rzeczywistości, z którą mamy do czynienia po 1989 roku, ale przede wszystkim do tych, którzy w tej rzeczywistości nie umieli się odnaleźć - mówił polityk PiS.

Jego zdaniem expose, to zapewnienie Polaków o kontynuacji rządowych programów wsparcia, takich jak „Rodzina 500 Plus", „Wyprawka szkolna", 13. i 14. emerytura czy pomoc dla osób niepełnosprawnych.

Poseł Lipiec zaznaczył, że istotne jest również zapewnienie premiera Morawieckiego o dalszym rozwoju polskiej przedsiębiorczości, polskiej armii, a także kontynuacji tych projektów, które ułatwiają walkę ze smogiem i pomagają w rozwoju polskiego gazownictwa.

24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Michał Braun – radny Rady Miasta KielceFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Z kolei Michał Braun z Platformy Obywatelskiej oceniając expose, zarzucił premierowi brak rozliczenia ostatnich czterech lat rządu, brak konkretów i składanie obietnic na wyrost.

- Z pewnością nie jest to nowe otwarcie, bo premier jest stary. Większość rzeczy, które mówił, to obietnice kontynuowania tej tzw. dobrej zmiany, a więc nowym otwarciem nie można tego nazwać. Rząd dalej będzie zajmował się tym, co było - stwierdził.

24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Czesław Siekierski – poseł PSLFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Poseł Czesław Siekierski z PSL zaznaczył, że w wystąpieniu szefa rządu dało się zauważyć pewne ograniczenia w obietnicach socjalnych.

- Chodzi m.in. o realizację 13. emerytury, popatrzmy na ceny, inflacja powyżej 4 proc. staje się niebezpieczna. Premier nie dał też recepty, jak się przygotować do nadchodzącego kryzysu. Nie było też nic o relacjach z Rosją, Ukrainą - mówi poseł Siekierski.

24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Artur Pejas – SLDFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Artura Pejasa z SLD - expose było obiecujące i piękne, jednak jak podkreślił, jeśli chodzi o wizję przyszłości naszego kraju, to każda przedstawiona obietnica była konfrontowana z tym co już było.

- Nie usłyszałem żadnych konkretów, ale liczyłem, że premier przyzna się też do porażek. Tak zrobiłby prawdziwy mąż stanu - zaznaczył.

24.11.2019 Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Dawid Kurowski – KonfederacjaFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Działania rządu PiS skrytykował też Dawid Kurowski z Konfederacji Wolność i Niepodległość.

- Expose nie wskazuje właściwego kierunku dla rozwoju dla Polski - powiedział.

Posłuchaj Studia Politycznego w Radiu Kielce:

Reklama