Policja wykorzystuje drony do walki z piratami drogowymi

Data publikacji: 25.11.2019 11:26
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.11.2019 Kielce. Akcja policji z wykorzystaniem dronów

25.11.2019 Kielce. Akcja policji z wykorzystaniem dronów
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Na co dzień drony wykorzystywane są w policji między innymi do poszukiwań ludzi. Dziś świętokrzyscy funkcjonariusze używają ich do wykrywania piratów drogowych. W związku z tym w okolicach skrzyżowań mundurowi z wysokości kilkudziesięciu metrów filmują pojazdy, a także pieszych i sprawdzają, czy nie popełniają wykroczeń.

Komisarz Artur Putowski, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, iż z analiz funkcjonariuszy wynika, że do największej liczby potrąceń pieszych dochodzi na przejściach.

- W związku z tym z powietrza obserwujemy, jak zachowują się kierowcy i jeżeli łamią prawo - zostają ukarani - wyjaśnia.

25.11.2019 Kielce. Akcja policji z wykorzystaniem dronówFot. Monika Miller / Radio Kielce

Dziś mundurowi pracują między innymi w okolicach skrzyżowań ulic Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej. Przy ulicy stoją operatorzy dronów z funkcjonariuszami z drogówki. Na ekranach obserwują pojazdy i jeżeli dopatrzą się nieprawidłowości, informują o tym policjantów w radiowozach, którzy zatrzymują wskazany samochód. Artur Putowski dodaje, że jeżeli ktoś nie przyzna się do winy, to film przekazywany będzie w sądzie i tam posłuży jako dowód w sprawie.

Aspirant Artur Woźniak, operator drona wyjaśnia, że dziś do akcji wykorzystywany jest jeden z najnowocześniejszych bezzałogowych statków powietrznych. Unosi się około 50 metrów nad ziemią.

25.11.2019 Kielce. Akcja policji z wykorzystaniem dronówFot. Monika Miller / Radio Kielce

- Na co dzień wykorzystujemy to urządzenie w codziennej służbie. Zabieramy je między innymi na akcje poszukiwawcze. Kamera, która jest zainstalowana w dronie, jest wysokiej jakości, dzięki czemu dobrze widać m.in. tablice rejestracyjne - dodaje.

Akcja organizowana była po raz pierwszy, jednak jak zapowiada świętokrzyska policja, nie po raz ostatni.

Reklama