Uczniowie z Potoka Wielkiego mistrzami w... segregowaniu śmieci

Data publikacji: 27.11.2019 20:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.11.2019. Jędrzejów. Rozstrzygnięcie konkursu „Zbiórka surowców wtórnych”

27.11.2019. Jędrzejów. Rozstrzygnięcie konkursu „Zbiórka surowców wtórnych”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Prawie 26 ton surowców wtórnych zebrali uczniowie Szkół Podstawowych z gminy Jędrzejów oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Do konkursu przystąpiło ponad 1600 uczniów z 11 szkół.

Najlepsza po raz piąty okazała się Szkoła Podstawowa z Potoka Wielkiego, której uczniowie wraz z pracownikami placówki zebrali tysiąc kilogramów makulatury, 700 kg aluminium i 330 kg baterii.

Jak mówiły nauczycielka i opiekun konkursu Beata Grzelec oraz uczennice Natalia Grzelec i Sandra Wasik, taki dobry wynik udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu nie tylko uczniów, ale również rodziców i nierzadko całych rodzin. Ich zdaniem, konkurs uczy nie tylko segregacji, ale również współodpowiedzialności za środowisko oraz wyrabia nawyk ekologicznego życia i ekologicznego spojrzenia na świat.

Podczas ogłoszenia wyników konkursu dumy z uczniów oraz całej szkoły nie kryła dyrektor placówki Agnieszka Dulęba – Kosowska. Jak mówiła od wielu lat zajmują pierwsze miejsce, co pokazuje zaangażowanie całej społeczności lokalnej oraz to, że mieszkańcy Potoka są świadomi, jak ważne jest dbanie o ekologię.

Również po raz piąty indywidualnie najlepsza okazała się Michalina Ryńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Jędrzejowa, która indywidualnie zebrała prawie 4 tys. kg surowców wtórnych.

Jak powiedział burmistrz Marcin Piszczek, który m.in. wręczał nagrody uczestnikom konkursu to bardzo dobry wynik, ponieważ rocznie przeciętny Polak segreguje tylko 4 kg surowców wtórnych. Dla porównania statystyczny Niemiec 20 razy więcej.

– Tak więc Michalina zebrała tyle surowców wtórnych, ile tysiąc Polaków gromadzi w ciągu roku. Dlatego warto tu podkreślić zaangażowanie Michaliny i jej całej rodziny, przyjaciół i znajomych. To jest naprawdę imponujący wynik – podkreślał włodarz gminy.  

W Jędrzejowie organizatorem konkursu „Zbiórka surowców wtórnych” jest Związek Międzygminny Ekologia. Konkurs zorganizowany został po raz szósty. Za udział w konkursie wszystkie szkoły, otrzymały nagrody pieniężne. Za zajecie I miejsca  SP z Potoka Wielkiego dostała 3 tys. zł.

Reklama