Pilnie potrzebna krew. Apelują szpitale i centrum krwiodawstwa

Data publikacji: 28.11.2019 15:18
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Świętokrzyskie szpitale oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apelują do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o honorowe oddawanie krwi. Obecnie pilnie potrzebne są grupy: A Rh dodatnia, A Rh ujemna, B Rh ujemna, O Rh ujemna oraz O Rh dodatnia - informuje Jerzy Stalmasiński, dyrektor centrum.

- Apelujemy do wszystkich honorowych dawców krwi i również do tych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na ten krok, by przyszły do którejś z naszych jednostek organizacyjnych i oddały ten cenny lek – dodał Jerzy Stalmasiński.  

Braki krwi odczuwa m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, a zwłaszcza działająca w jego strukturach klinika kardiochirurgii. Z powodu niedoboru tego leku kilkoro chorych musi czekać na zabieg.

Krew można oddać w dni powszednie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej, ale także w oddziałach terenowych instytucji, tj. w Końskich, Ostrowcu Św., Starachowicach, Skarżysku - Kamiennej, Sandomierzu i Busku - Zdroju.  

Krew będzie można również oddać w sobotę w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju. Akcja rozpocznie się o 9.30 i potrwa do 12.30.

Reklama