Jak mieszkańcy widzą Wzgórze Karscha po rewitalizacji?

Data publikacji: 29.11.2019 16:54
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.11.2019. Kielce. Rewitalizacja Wzgórza Karscha

29.11.2019. Kielce. Rewitalizacja Wzgórza Karscha
Fot. UM Kielce

Ponad 300 osób wzięło udział w pierwszym etapie konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji Wzgórza Karscha w Kielcach. Urzędnicy są w trakcie opracowania wyników ankiety i podsumowania zgłoszeń od mieszkańców.

Piotr Hetmańczyk, z Wydziału Urbanistyki i Architektury kieleckiego urzędu miasta stwierdził, że zainteresowanie było zaskakująco duże. Jednak jak dodaje, chodzi o bardzo ważny teren, który od lat jest zdewastowany, a jego rewitalizacja jest niezwykle potrzebna.  

- Pierwsza część diagnostyczna polegała na tym, aby zbadać jak postrzegane jest wzgórze, jaką ma wartość dla kielczan? Jakie są jego największe problemy? - na te pytania odpowiadała ta ankieta - dodaje urzędnik.

Szczegóły ankiety zostaną zaprezentowane 6 grudnia, natomiast w styczniu rozpocznie się kolejny etap konsultacji, czyli warsztaty dla mieszkańców. Mają one mieć podobny charakter do tych, które odbywały się przy ulicy Piekoszowskiej, gdzie mieszkańcy sami mogli zaprojektować wygląd okolicy.

Zaznacza jednocześnie, że rewitalizacja wzgórza musi być prowadzona przy udziale konserwatora zabytków, priorytetem jest zachowanie historycznego charakteru tego miejsca.

- Dawny dworek Karscha i budynek browaru przy ulicy Ogrodowej, to są dwa obiekty, które konserwator chciałby chronić. Konserwator ma nadzieję na zachowanie pewnego charakteru ogrodu po północnej stronie terenu. Cały czas w grę wchodzi zabudowa od strony ulicy Krakowskiej. To, czy będzie to zabudowa niska, pawilonowa, czy będzie to pierzeja wzdłuż ulicy Franasia, czy ulicy Krakowskiej to są pytania, na które będziemy chcieli uzyskać odpowiedź w kolejnym etapie konsultacji - dodaje Piotr Hetmańczyk.  

Konsultacje społeczne będą podstawą do sporządzenia założeń planu zagospodarowania przestrzennego.

- Liczę na to, że inwestor dostrzeże wartość w informacjach, które uzyska od kielczan. Jakich zabudowań się tam spodziewa? To będzie się wiązało z bezproblemowym przeprowadzeniem inwestycji. Chcemy być dla inwestorów partnerem, przy jednoczesnym założeniu, aby ten teren pozostał jak najbardziej wartościowy dla kielczan - powiedział.

Styczniowe warsztaty będą połączone z wystąpieniami architektów i ekspertów zajmujących się projektowaniem na terenach zabytkowych. Udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Reklama