Słowa Czarzastego bulwersują, ale nie SLD

Data publikacji: 01.12.2019 13:05 / Data aktualizacji: 01.12.2019 13:05
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce

01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Słowa Włodzimierza Czarzastego z SLD o tym, że "sowieccy żołnierze wyzwalali Polskę" wywołały burzliwą dyskusję w Studiu Politycznym Radia Kielce. Marcin Chłodnicki komentując wypowiedź swojego partyjnego kolegi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdził, że jego partia nie ma wątpliwości co do tego, że reżim hitlerowski został pokonany dzięki Armii Czerwonej.

Posłuchaj Studia Politycznego Radio Kielce:

01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęci8u: Marcin Chłodnicki - SLDFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Wiadomo, w jaki sposób został wyzwolony Oświęcim, jak zostały dokonane zaślubiny Polski z morzem, nie mamy też wątpliwości, dzięki czemu polska flaga załopotała w 1945 roku nad Berlinem i co by o tym nie mówić, ten reżim hitlerowski został pokonany w wielkiej koalicji antyhitlerowskiej, w której również była Rosja - stwierdził Marcin Chłodnicki.  

01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: senator Krzysztof Słoń - PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wypowiedzią polityka SLD zbulwersowany jest senator PiS Krzysztof Słoń.

- Słowa pana Czarzastego załamują mnie, ale nie dziwię się, że czołowi działacze polskiej lewicy, próbują wybielić czasy komunistycznego terroru, czyli czasy, w których rządzili ich poprzednicy - powiedział senator.  - To jest próba pisania nowej historii Polski, po to, żeby przygotować lewicę do tego, aby być może przejęła władzę. Biorąc pod uwagę, jak bardzo, przynajmniej część społeczeństwa jest otwarta na taką truciznę, to wszystko możliwe - mówił senator Słoń.

01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Czesław Siekierski - PSLFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czesław Siekierski z PSL powiedział, że wyzwolenie nie dało Polsce wolności.

- Dostaliśmy się pod okupację radziecką. Musimy pamiętać o pakcie Ribbentrop - Mołotow, o Powstaniu Warszawskim, kiedy to wojska radzieckie, nie udzieliły nam wsparcia, a także o tym, że byliśmy pod wpływem ZSRR. Jednocześnie należy pamiętać, że na ziemiach polskich poległo setki tysięcy innych żołnierzy, którzy szli walczyć, to nie oni decydowali, im się należy cześć i pamięć - podkreślił Czesław Siekierski.

01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Katarzyna Czech - Kruczek - Platforma ObywatelskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Według Katarzyny Czech - Kruczek z Platformy Obywatelskiej, nie można porównać okupacji hitlerowskiej i sowieckiej ze względu m.in. na liczbę ofiar. Jak podkreśliła, słowo "wyzwolenie" użyte przez Włodzimierza Czarzastego jest dobrane niefortunnie.

- Polska nie stała się wolna i ta wolność w pełni nie została odzyskana. Każdy przyzwoicie wykształcony człowiek doskonale zdaje sobie sprawę, jak ta historia się kształtowała - zaznaczyła.

01.12.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Dawid Lewicki - Konfederacja Partia KorwinFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem Dawida Lewickiego z Konfederacji/ Partii Korwin, komunizm był największą tragedią, jaka spotkała Polskę. - Jeśli ktoś mówi o wyzwalaniu to jest kompletnym ignorantem. Czarzasty próbuje zbić kapitał na tych słowach, a to jest konsekwencja zapraszania do mediów działaczy SLD - stwierdził.

Przypomnijmy, skandaliczne słowa lidera SLD padły w trakcie rozmowy w TVP na temat obecności na ziemiach polskich wojsk rosyjskich. – Na terenie Polski zginęło, łącznie z obozami, 700 tys. żołnierzy radzieckich (...) Tereny odzyskane były wyzwalane przez dwie armie: jedna armia to była armia Wojska Polskiego, m.in. był w niej gen. Wojciech Jaruzelski, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy bądź radzieccy, a byli i ukraińscy i różni – tłumaczył w studiu TVP Info Włodzimierz Czarzasty.

Jak już informowaliśmy, świętokrzyski poseł Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa SLD Włodzimierza Czarzastego. Lider sojuszu w programie Gość Wiadomości w TVP stwierdził, że Armia Czerwona wyzwalała Polskę.

Poseł Dominik Tarczyński podkreśla, że nie może zgodzić się na propagowanie w ten sposób ustroju komunistycznego. Jak mówi, nie pozwala na to polskie prawo.

- Nie może być tak, że komuniści, faszyści, naziści i wszyscy ci, którzy w Europie i na świecie zrobili tyle złego są teraz gloryfikowani. Kodeks karny bardzo jasno określa przestępstwo związane z gloryfikacją tych systemów i w związku z tym złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - mów parlamentarzysta.

Zawiadomienie zostało złożone w kieleckiej prokuraturze.

Reklama