Drogi - to najważniejsze i najbardziej kosztowne inwestycje

Data publikacji: 02.12.2019 13:57
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kilka obwodnic, remonty dróg wojewódzkich i budowa chodników - to najważniejsze inwestycje drogowe planowane w przyszłym roku przez władze województwa. Niemal połowa zaprojektowanego budżetu zostanie przeznaczona na infrastrukturę drogową.

Transport w regionie pochłonie prawie 272 mln złotych, z czego większość - 234 mln złotych zostaną przeznaczone na inwestycje.

- Największe koszty związane są z budową obwodnic - informuje Mariusz Gosek, członek zarządu województwa odpowiedzialny za drogi.

- To między innymi budowa obwodnicy Kazimierzy Wielkiej, a także dokończenie obwodnicy Pińczowa, którą planujemy oddać do użytku na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Rozpisaliśmy także pieniądze na most w Nowym Korczynie - dodaje.

Kontynuowane będą prace przy budowie obwodnicy Włoszczowy oraz obwodnicy Jędrzejowa, które najprawdopodobniej będą gotowe w przyszłym roku. Władze regionu chciałyby także wykonać obwodnice Klimontowa i Nowego Korczyna. Na te inwestycje planują pozyskanie ministerialnej dotacji w ramach programu „Sto obwodnic”.

- W planach jest też wiele mniejszych zadań - mówi Mariusz Gosek. 

Dodaje, że to drogi, które są w najbardziej krytycznym stanie i należy je wyremontować. To między innymi droga Sielec-Grzybów w powiecie staszowskim, odcinek w Gowarczowie, stanowiący wylot na Warszawę od strony Końskich oraz przebudowa dróg w mniejszych miejscowościach: ulica Łagowska w Rakowie, ulica Rakowska w Łagowie i droga wojewódzka w Osinach.

Przebudowana zostanie także ulica Kolejowa w Kazimierzy Wielkiej. Jeśli chodzi o chodniki - te powstaną między innymi w Drożejowicach w gminie Skalbmierz oraz w Piasku Wielkim w powiecie buskim. 

Reklama