Drewniany most z Kielc na medal

Data publikacji: 02.12.2019 17:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.12.2019. Białystok. Studenci Politechniki Świętokrzyskiej  podczas konkursu drewnianych mostów

02.12.2019. Białystok. Studenci Politechniki Świętokrzyskiej podczas konkursu drewnianych mostów
Fot. Politechnika Białostocka

Duży sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej w konkursie drewnianych mostów w Białymstoku. Konstrukcja przygotowana przez kielczan wygrała w głosowaniu na najpopularniejszy most i zajęła czwarte miejsce w kategorii wytrzymałości.

W rywalizacji uczestniczyło 10 drużyn z uczelni technicznych w całej Polsce. Dawid Ślusarczyk z koła naukowego SPECMOST nie ukrywa, że dla mało doświadczonej ekipy z Politechniki Świętokrzyskiej to duży sukces.

- Był to nasz debiut z konstrukcjami drewnianymi. Na początku musieliśmy przygotować  obliczenia. Potem było nam dużo łatwiej - tłumaczy Dawid Ślusarczyk. Jak dodaje, pierwsze cyfrowe projekty drewnianych mostów zaczął robić jeszcze przed wakacjami.

Karol Żmuda powiedział  że pierwszą fizyczną konstrukcję, drużyna z Kielc zrobiła dopiero w Białymstoku. Budowa mostu trwała około 6 godzin. Na początku sporo czasu zabrało nam zastanawianie się, gdzie najlepiej użyć danych elementów - informuje.

Anna Błądek przyznaje, że samo konstruowanie dla ekipy złożonej w większości z pań było dość wymagające.

- Mieliśmy tylko wymiary poszczególnych desek i elementów dodatkowych, których możemy użyć, typu wkręty czy kątowniki. Nie byłyśmy też przygotowane na użycie wkrętarek. To był dla nas   pierwszy raz - śmieje się studentka.

Doświadczenie zdobyte w Białymstoku drużyna koła naukowego SPECMOST chce teraz wykorzystać w innych konkursach. Studenci planują start w zawodach w konstruowaniu mostów stalowych oraz mostów z papieru. Te ostatnie odbywają się w Gdańsku, a konstrukcje powstają tam w znacznie mniejszej skali niż mosty drewniane, czy stalowe.

Reklama