Prezydent nie powołał pełnomocnika, choć obiecał

Data publikacji: 02.12.2019 17:52
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 02.12.2019. Konferencja tymczasowej rady ds. osób niepełnosprawnych. Przemawia Paweł Słowik  przedstawiciel tymczasowej rady ds. osób niepełnosprawnych

Kielce. 02.12.2019. Konferencja tymczasowej rady ds. osób niepełnosprawnych. Przemawia Paweł Słowik - przedstawiciel tymczasowej rady ds. osób niepełnosprawnych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami zarzucają prezydentowi Bogdanowi Wencie, że nie wywiązuje się z deklaracji wyborczych. Podczas konferencji prasowej przypominali, że prezydent w swoim programie deklarował powołanie i poszerzenie kompetencji pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Tymczasem, jak dotąd taka osoba nie została powołana.

Paweł Słowik, przedstawiciel Tymczasowej Rady Osób z Niepełnosprawnościami przypomniał, że władze miasta powołały tymczasową radę, której zadaniem było przygotowanie regulaminu działania przyszłego, właściwego gremium. Dokument powstał, ale władze miasta uznały, że powstanie rady może nie być zasadne.

- Liczyliśmy, że zgodnie z obietnicą jeszcze w tym roku dojdzie do spotkania prezydenta z osobami niepełnosprawnymi i zostanie wybrana 5-osobowa rada. Z tego grona miał zostać wyłoniony pełnomocnik do spraw osób z niepełnosprawnościami. Jednak w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy pismo od Danuty Papaj, że istnieje już Powiatowa Społeczna Rada do spraw osób z niepełnosprawnościami. Sugeruje się nam, abyśmy tam zgłosili swój akces. Z tego pisma wynikało także, że w lutym będzie można zastanowić się nad potrzebą powołania pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych. Jeśli prezydent nie jest przekonany do powołania pełnomocnika, to po co kazano nam pisać ten regulamin? Nasza praca poszła na marne - mówi rozgoryczony Paweł Słowik.

Anna Kopcińska-Wielgus zwraca uwagę, że powiatowa rada ma inny zakres kompetencji niż gremium, które miało zostać powołane w mieście. Dodawała, że w mieście mamy pełnomocnika do spraw infrastruktury rowerowej, a zastanawiamy się, czy potrzebny jest pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych.  

- W programie prezydenta było wsparcie osób niepełnosprawnych i wzmocnienie kompetencji rzecznika osób niepełnosprawnych, którego do tej pory nie ma i nie ma woli, aby go powołać. Ponad 25 tys. osób posiada w Kielcach statut osoby niepełnosprawnej, a ponad 500 porusza się na wózkach - dodała.

Radny Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że powołanie rzecznika jest popierane przez wszystkie kluby radnych. Przypomniał, że Kielce nie mają pełnomocnika od lutego 2017, kiedy zmarła Anna Sowa, pełniąca wówczas tę funkcję.

Pełnomocnik ma być łącznikiem pomiędzy prezydentem, a środowiskiem niepełnosprawnych. Jego zadaniem ma być również opiniowanie i uczestniczenie w sprawach polityki społecznej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama