Zewnętrzna firma uratuje szpital w Końskich

Data publikacji: 04.12.2019 10:41
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital Powiatowy w Końskich

Szpital Powiatowy w Końskich
Końskie / Fot. Radio Kielce

W związku z powiększającym się długiem szpitala w Końskich, Wojciech Przybylski, dyrektor lecznicy przygotował program naprawczy. Plan nie jest jednak satysfakcjonujący dla starostwa powiatowego, dlatego do 20 grudnia w placówce przeprowadzony zostanie audyt zewnętrzny, który pozwoli znaleźć oszczędności i rozwiązać problemy.

W 2018 roku strata szpitala wynosił 8 mln zł. W bieżącym roku wzrosła o kolejne miliony. Jak informuje Wojciech Przybylski, związane jest to z inwestycjami, które były konieczne dla dalszego funkcjonowania placówki m.in. remont SOR, kardiologii i wymiana sprzętu. Dodatkowo brak lekarzy na rynku pracy wymusił wzrost płac, aby zatrzymać specjalistów.

Dyrektor informuje, że program naprawczy zakłada oszczędności na poziomie 2 mln zł w skali roku i wyklucza zwolnienia personelu.

- Program zakłada m.in. monitorowanie badań diagnostycznych zlecanych pacjentom, czy   przeniesienie prac remontowo - inwestycyjnych na lata następne - mówi dyrektor.

Grzegorz Piec, starosta powiatu koneckiego uważa, że zaproponowany program jest nieadekwatny do istniejącego zadłużenia.

- Dla zarządu powiatu program naprawczy szpitala jest niewystarczający, czekamy na wyniki audytu. Strata jest duża, a według prognoz szpitala ma się powiększać. Musimy reagować i nie pozwolić, by szpital się zadłużał bez końca - mówi starosta.

Audyt potrwa do 20 grudnia.

Reklama