W Świętokrzyskiem będzie więcej pociągów?

Data publikacji: 04.12.2019 14:43
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Dworzec PKP. Pociąg Kielce - Busko-Zdrój

Kielce. Dworzec PKP. Pociąg Kielce - Busko-Zdrój
Kielce. 29.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Samorząd województwa świętokrzyskiego chce rozwijać infrastrukturę kolejową. Jeden z pierwszych planów do zrealizowania, to przywrócenie całorocznych połączeń do Buska-Zdroju. Wsparcie oferuje rząd. Na przywrócenie kolejowych połączeń lokalnych zostanie przekazane w całym kraju ponad 6,5 mld zł.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury stwierdził, że modernizacja i budowa nowych linii kolejowych w regionach to najważniejszy element przyjętego przez rząd programu Kolej Plus. Program ma się przyczynić do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego części mieszkańców Polski. 85 proc. pieniędzy na realizację inwestycji zapewni rząd. Pozostałą część pieniędzy mają dołożyć samorządy.

Wstępnie do programu zakwalifikowano 20 miejscowości, wśród nich jest Busko-Zdrój. W planach jest wydłużenie linii kolejowej 73 w kierunku centrum miasta. Koszt budowy ponad półtora kilometra torów szacowany jest na 50 mln zł. Jednak władze województwa liczą, że w ramach programu uda się także zmodernizować istniejący odcinek linii między Buskiem, a Sitkówką Nowiny - informuje Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Andrzej Bittel dodaje, że województwa otrzymają też system zachęt do tego, aby wydłużyć połączenia poza swoje granice. Obecnie przepisy mówią o prowadzeniu połączeń do pierwszej stacji za granicą województwa. Wiceszef resortu infrastruktury wyjaśnił, że chodzi o to, aby dać pasażerom możliwość przesiadki na kolejny środek transportu i kontynuowania podróży.

Samorządy, które nie będą chciały realizować tzw. połączeń stykowych będą miały mniejszą szansę uzyskania dofinansowania z Funduszu Kolejowego na modernizację lub zakup taboru. Ostateczną listę miejsc wskaże konkurs, który ogłosi spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Reklama