Wyróżnienia dla ludzi, którzy czynią dobro

Data publikacji: 05.12.2019 07:39 / Data aktualizacji: 05.12.2019 19:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.12.2019. Kielce. Gala Laur Wolontariatu. Na zdjęciu: Jolanta Cudzik, Grażyna Tkacz i Marian Wroński oraz Jakub Wiesław Gumółka - tegoroczni laureaci Lauru Wolontariatu

05.12.2019. Kielce. Gala Laur Wolontariatu. Na zdjęciu: Jolanta Cudzik, Grażyna Tkacz i Marian Wroński oraz Jakub Wiesław Gumółka - tegoroczni laureaci Lauru Wolontariatu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jolanta Cudzik, Grażyna Tkacz i Marian Wroński oraz Jakub Wiesław Gumółka - to tegoroczni laureaci Lauru Wolontariatu. Gala odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Jak informuje Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, konkurs ma na celu uhonorowanie i pokazanie tych osób oraz instytucji, które bezinteresownie pomagają potrzebującym.

- Bardzo trudno porównywać ze sobą sylwetki osób, w dodatku osób, które dają dobro. Jednak konkurs rządzi się swoimi prawami, dlatego musieliśmy wybrać laureatów. W tym roku zwracaliśmy uwagę na czas pracy wolontarystycznej danej osoby, czy stowarzyszenia, ale także na oryginalność działań i poczucie misji w działaniu konkretnych wolontariuszy – dodał Damian Zegadło.  

Jolanta Cudzik od kilku lat jest wolontariuszką w hospicjum na kieleckim Czarnowie. Jak mówi, czuje się tam jak w domu i tak traktuje tę placówkę.

- Moja posługa w hospicjum, to służba. Lubię ten dom, lubię ludzi, którzy tam przebywają. Z niektórymi zdążyłam się nawet zaprzyjaźnić. Ich już niestety nie ma wśród nas, więc wierzę w to, że w niebie mam przyjaciół – dodała Jolanta Cudzik.

Z kolei małżeństwo Grażyna Tkacz i Marian Wroński swoją działalność wolontariacką rozpoczęli w Chęcinach, gdzie organizowali spotkania dyskusyjne i warsztaty dla seniorów. Od 2017 roku współpracują z Regionalnym Centrum Wolontariatu, gdzie włączyli się w projekt „Starszy Brat, Starsza Siostra”.

Laur Wolontariatu otrzymał również Jakub Wiesław Gumółka, który w Miechowie od wielu lat bezinteresownie pomaga w parafialnej bibliotece i archiwum przy parafii Grobu Bożego.  

Jak przyznał Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który sam wolontariuszem jest od ponad 30 lat, dzięki wolontariuszom swoje działania mogą prowadzić organizacje i stowarzyszenia, które działają na rzecz osób potrzebujących.

- Wolontariusze to ludzie, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Dostrzegają to, co dla innych wydaje się nieoczywiste. Oni potrafią to po prostu robić. Dlatego dobrze, że jest takie święto. Działa to też mobilizująco i integrująco na tę rzeszę wolontariuszy.

Gala wolontariatu, to małe święto, ale wielkich ludzi, powiedział z kolei podczas uroczystości ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak dodał, to święto nie jest znane i hucznie obchodzone.

- Natomiast warto o nim pamiętać, bo wolontariusze to wspaniali ludzie, którzy działają nie dla poklasku, czy pieniędzy, a z potrzeby serca. Jedyną dla nich zapłatą jest uśmiech na twarzy innych osób i słowo „dziękuję” – dodał ksiądz Krzysztof Banasik.

Podczas gali przyznano również wyróżnienia „Animator kultury” oraz „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. W tej pierwszej kategorii dyplomy trafiły do księdza Zbigniewa Wójcika, Joanny Jaworskiej i Moniki Adamskiej. Natomiast miejsce przyjazne wolontariuszom, to Ośrodek Leczenia Uzależnień w Pałęgach, I Liceum Ogólnokształcące w Kielcach oraz Fundacja Camposfera.

Reklama