Prawdziwe „perełki” wśród nowych eksponatów Muzeum Orła Białego

Data publikacji: 06.12.2019 22:40
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
06.12.2019 Skarżysko. Wystawa nowości w zbiorach Muzeum Orła Białego. Mundur oraz zdjęcie Henryka Czecha „Śmigłego”

06.12.2019 Skarżysko. Wystawa nowości w zbiorach Muzeum Orła Białego. Mundur oraz zdjęcie Henryka Czecha „Śmigłego”
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Muzeum Orła Białego w Skarżysku pokazało nowe nabytki w zbiorach. To eksponaty nabyte w latach 2018-2019. Pochodzą z darowizn i kupna.

- To 63 muzealia. 39 z nich stanowią przedmioty związane z wojskowością - informuje dyrektor muzeum, Grzegorz Bień.

Specjalny dział został poświęcony pamiątkom po zmarłym niedawno Henryku Czechu „Śmigłym”. W muzeum można zobaczyć jego mundur, odznaczenia czy dokumenty.

Jak mówił Jacek Jeżyk, zięć Henryka Czecha, w zasobach rodzinnych jest jeszcze wiele przedmiotów, które będą przekazane muzeum lub innemu miejscu pamięci. Henryk Czech swoje rzeczy miał uporządkowane, dlatego najbliższym łatwo wyselekcjonować najcenniejsze pamiątki po honorowym obywatelu Skarżyska. Do szerokiej publiczności trafi m.in. zaświadczenie z UB wydane w 1947 roku, kiedy „Śmigły” się ujawnił przed władzami.

Kolejny dział wśród nowych nabytków stanowią pamiątki związane z miastem. Można oglądać menorę, która należała do Mojżesza Feldmana, jak można odczytać z grawerunku. Innym śladem żydowskiej przeszłości miasta jest ręczna wiertarka, na której nazwa Skarżysko wpisana jest w gwiazdę Dawida, zatem najprawdopodobniej należała do jednego z rzemieślników działających w przedwojennej Kamiennej.

Kilka pamiątek należało do rodziny Bobowskich. Jest więc parasolka ze srebrną rączką należąca do Jadwigi Bobowskiej, żony prezydenta miasta lub rzeźba z kości słoniowej ofiarowana jej mężowi. Wiele miejsca zajmują zdjęcia dawnego Skarżyska, Rejowa czy okolic, są listy pisane z obozu koncentracyjnego czy oryginalny pistolet browning.

Muzealia zostaną włączone w stałą ekspozycję placówki.

Reklama