Przedświąteczna zbiórka żywności. Wolontariusze pomagają w całym regionie

Data publikacji: 07.12.2019 07:38 / Data aktualizacji: 07.12.2019 15:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pod hasłem „Tak, pomagam!” Caritas prowadzi w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce zbiórkę żywności.

Przedświąteczna akcja trwa także w ponad 70 sklepach samoobsługowych na terenie województwa świętokrzyskiego.

- Potrzebna jest żywność z długim terminem przydatności do spożycia. Może to być ryż, makaron, mąka, ale też różnego rodzaju słodycze - informuje Karolina Kaczmarczyk, jedna z wolontariuszek akcji w Kielcach.

Zebrane produkty w formie paczek trafią przed Świętami Bożego Narodzenia do rodzin potrzebujących pomocy, do osób samotnych, chorych i bezdomnych.

Osoby, które zdecydowały się wesprzeć akcje zwracały uwagę, że jest to niewielki gest i skromny wydatek, który dla ubogich może być znaczącym wsparciem.

W zbiórce bierze udział 20 tysięcy wolontariuszy. Żywność zbierana jest także w marketach Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Sandomierzu i Chmielniku.

Kielce. 07.12.2019. Zbiórka żywnościFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zbiórkę prowadzi również Caritas Diecezji Sandomierskiej. Wolontariusze byli w kilkudziesięciu największych sklepach na terenie między innymi Sandomierza, Ostrowca, Gorzyc, Tarnobrzega i Stalowej Woli.

Eryk Tomczyk powiedział, że ludzie chętnie dzielą się tym co mają. Ze swoich zakupów jedną lub kilka rzeczy chętnie przekazują do ogólnego koszyka z logo Caritas. Dominuje makaron, mąka, ryż, konserwy oraz słodycze.

- Dobroć to najważniejsza rzecz na świecie. Skoro my teraz pomagamy to kiedyś, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji może i nam ktoś pomoże - dodał wolontariusz Maks Kargul.

Klienci sklepów, którzy dzielili się swoimi zakupami nie mieli wątpliwości, że warto to robić.

- Warto pomagać biedniejszym, nawet jeśli stać nas na przekazanie jednego kilograma jakiegoś produktu. Każdy taki gest pomnożony przez kolejnych ludzi wspierających akcję może dać pożądany rezultat - stwierdził pan Marian.

07.12.2019 Sandomierz. Przedświąteczna zbiórka żywności przeprowadzona przez Caritas Diecezji SandomierskiejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jak poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, w biurze jest ponad 300 podań z prośbą o pomoc żywnościową na święta Bożego Narodzenia. Takie wsparcie jest udzielane zarówno rodzinom, jak i osobom samotnym. Wielkość paczek zależy od liczby członków rodziny. W ubiegłym roku najcięższe miały po 20 kilogramów.

Paczki będą wydawane w połowie przyszłego tygodnia.

07.12.2019 Sandomierz. Przedświąteczna zbiórka żywności przeprowadzona przez Caritas Diecezji SandomierskiejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama