Górnicy świętowali na Karczówce

Data publikacji: 08.12.2019 07:24 / Data aktualizacji: 08.12.2019 13:42
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.12.2019. Kielce. Msza Barbórkowa w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza na Karczówce

08.12.2019. Kielce. Msza Barbórkowa w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza na Karczówce
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przedstawiciele oraz pracownicy Świętokrzyskiej Kopalni Surowców Mineralnych uczestniczyli dziś we mszy świętej barbórkowej. Nabożeństwo odbyło się w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza na kieleckiej Karczówce.

Józef Pozwódka, emerytowany górnik, powiedział, tradycja barbórki jest dla niego bardzo ważna.

- To moje święto i mój przywilej, gdy rozpocząłem pracę w kopalni. Nie wyobrażam sobie nie być w kościele w barbórkę. Byłem zadowolony, że wybrałem ten zawód. Zawsze miałem wspaniałych ludzi wokół siebie - podkreślił.

W trakcie spotkania statuetkę im. Hilarego Mali otrzymał Dariusz Kalina, historyk i regionalista. Stanisław Szrek, pomysłodawca wyróżnienia, powiedział, że w ten sposób honorowane są osoby zasłużone w ochronie dziedzictwa geologicznego. Podkreślił, że górnictwo nie zaczęło się na Śląsku, ale na obecnych ziemiach regionu świętokrzyskiego.

- W Nowej Słupi dwa tysiące lat temu wydobywano rudy żelaza, które potem wypalano w dymarkach. To właśnie tam powstawało górnictwo. Dlatego co roku w okolicach święta Barbary chcemy utrwalać tę tradycję - zaznaczył.

Przed nabożeństwem odbył się Rajd Barbórkowy. Uczestnicy spotkali się na parkingu przy Kadzielni. Następnie przeszli do rezerwatu Biesak-Białogon, skąd wyruszyli do kościoła na Karczówce.

Świątynia na Karczówce od ponad trzech wieków jest miejscem modlitwy górników związanych z Kielcami i okolicznymi kopalniami. W klasztorze ojców Pallotynów znajduje się unikatowy w Polsce, wykonany z jednolitej bryły ołowiu, posąg św. Barbary. Według legendy około połowy XVII wieku bryłę wykopał górnik Hilary Mala z Niewachlowa.

W rejonie Kielc funkcjonowały wówczas kopalnie kalcytu, barytu, minerałów miedzi i ołowiu oraz kamienia.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama