Spacer po Kielcach. Gdzie była pierwsza galeria handlowa?

Data publikacji: 08.12.2019 11:28
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.12.2019. Kielce. Spacer historyczny

08.12.2019. Kielce. Spacer historyczny
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Spacer historyczny po placu Wolności i jego okolicach zorganizowało dziś Muzeum Historii Kielc. Podczas wydarzenia uczestnicy poznali wiele ciekawostek dotyczących tego miejsca oraz jego historię.

Jak przypomniał Krzysztof Myśliński plac Wolności i jego okolice to początek nowoczesnych  Kielc. Budowa została zainicjowana przez rosyjskiego gubernatora po powstaniu styczniowym. Jednym z najciekawszych budynków jest pierwsza kielecka galeria handlowa, czyli dzisiejszy budynek Muzeum Zabawy i Zabawek.

- To niesłychanie ciekawa budowla, powstała w 1872 roku, nie tylko ze względu na funkcję, jaką spełniała, ale także architektonicznie. W tym czasie powstawały już w miastach takie  budynki, ale żaden z nich nie miał takiej architektonicznej jakości - zaznaczył Krzysztof Myśliński.

W spacerze wzięła udział m.in. pani Teresa, która kiedyś na placu Wolności mieszkała. Jak powiedziała, idea wydarzenia bardzo jej się podoba.

- Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Poza tym nie wszystko człowiek pamięta, więc może sobie trochę powspominać. Kiedyś odbywało się tu wiele imprez. Teraz niestety nie ma na to miejsca tutaj - dodaje.

Plac Wolności został zaprojektowany w końcu XIX wieku jako drugi rynek w mieście. Otrzymał nazwę Plac Bazarowy. W 1873 roku wybudowano hale targowe i wybrukowano nawierzchnię.

Jak informuje Krzysztof Myśliński, spacer po placu Wolności i jego okolicach został  podzielony na dwie części. Kolejna prawdopodobnie odbędzie się w przyszłą niedzielę.

Reklama