Będzie nadzwyczajna sesja ws. podwyżki podatku od nieruchomości

Data publikacji: 09.12.2019 12:54 / Data aktualizacji: 10.12.2019 06:30
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 05.12.2019. Sesja Rady Miasta.

Kielce. 05.12.2019. Sesja Rady Miasta.
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dziś odbędzie się nadzwyczajna sesja kieleckiej rady miasta. Głównym tematem obrad będzie proponowana przez prezydenta Bogdana Wentę podwyżka podatku od nieruchomości. Zgodnie z nowym wariantem stawki w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej od gruntów i budynków wzrosną średnio o 2,5 proc. Z kolei mieszkańcy mają średnio zapłacić więcej o 9 proc.

Podczas ostatniej czwartkowej sesji punkt ten podobnie jak inne podwyżki nie został wprowadzony do porządku obrad. Radni oczekiwali konsultacji w tej sprawie i wprowadzenia zmian w uchwale. Jednak do nich nie doszło.

Przewodniczący Rady Miasta, Kamil Suchański przychylnie patrzy na wstępne założenia projektu uchwały. Jak mówi może ona spełnić jeden z podstawowych postulatów wyborczych prezydenta Wenty i to, o co dziś walczą radni Bezpartyjnych i Niezależnych. Chodzi o przygotowania dobrych warunków do prowadzenie działalności gospodarczej. Ich elementem są m.in. niskie podatki, zachęcające do inwestycji.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, jest sceptyczny wobec podwyższenia podatku od nieruchomości w jakiejkolwiek formie. Jak tłumaczy, taki krok bezpośrednio uderzyłby w kieleckich przedsiębiorców. Dodaje jednak, że radni PiS są przed spotkaniem w tej sprawie i opinia ta może się zmienić, jeśli nowa wersja uchwały przypadnie im do gustu. 

Radny podkreśla, że zawieszenie kwestii pozostałych czterech projektów podwyżek w Kielcach jest dobrą decyzją. Temat ten jeszcze nie został dogłębnie przedyskutowany. Wciąż czeka też na zmodyfikowanie uchwał przez miejskich urzędników i uwzględnienie w nich propozycji radnych.

Jak mówi Agata Wojda, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, radni z jej klubu nie wykluczają możliwości poparcia obu uchwał w pakiecie. Zaznacza jednak, że kluczowe będzie poparcie ich propozycji, jaką jest wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców, którzy inwestują w nowe miejsca pracy. Popiera przy tym wstrzymanie tematu pozostałych podwyżek, jako wymagającego dalszych dyskusji.

Anna Kibortt, przewodząca klubowi Wspólne Kielce, jest w pełni za wprowadzeniem w życie obu uchwał. Dodaje, że klub wspierał także wcześniejszy, bardziej radykalny wariant, a łagodniejsza wersja tym bardziej zyskuje ich aprobatę. Liczy również na to, że wygenerowane w ten sposób pieniądze uda się przekazać na walkę ze smogiem w Kielcach.

Na sesji omawiana ma być także uchwała dotycząca wymiany pieców węglowych. Nowy projekt zwiększa sumę, którą miasto przeznaczy na wymianę pieców z 300 tys. do 2,5 mln zł rocznie. Wzrośnie także maksymalna wysokość dofinansowana. Z 4 do 8 tys. dla domów jednorodzinnych i z 25 na 40 dla domów wielorodzinnych. Sesja rozpocznie się o godzinie 14.00. O jej przebiegu będziemy na bieżąco informować.

Reklama