Mieszkańcy Brzezin zaostrzyli protest. Będą blokować drogę dwa razy w tygodniu

Data publikacji: 09.12.2019 18:00
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.12.2019. Brzeziny. Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką 763

09.12.2019. Brzeziny. Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką 763
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Mieszkańcy Brzezin w gminie Morawica ponownie blokują drogę wojewódzką 763 łączącą Chęciny z Morawicą. Protest wznowiono ze zdwojoną siłą, od tego tygodnia trasa łącząca ekspresową siódemkę z drogą krajową nr 73 będzie blokowana dwa razy w tygodniu. Mieszkańcy domagają się budowy obwodnicy Brzezin i Radkowic.

Kolejna blokada rozpoczęła się w poniedziałek o godzinie 16.00. Kilkadziesiąt osób w kamizelkach odblaskowych, z transparentami: „chcemy budowy obwodnicy” przez godzinę przechodziło przez przejście dla pieszych w pobliżu kościoła parafialnego w Brzezinach.

Ryszard Znój, sołtys tej miejscowości nie ukrywa, że pretekstem do wznowienia protestu była ostatnia deklaracja władz województwa o możliwym podzieleniu planowanej inwestycji na dwa etapy. W pierwszym miałaby powstawać obwodnica Radkowic, w kolejnym Brzezin.  

- Przez pięć lat deklaracji i obietnic nasłuchaliśmy się bardzo dużo. Od samego początku była mowa o jednej obwodnicy. Nagle okazało się, że inwestycja może zostać podzielona. To zupełna paranoja - powiedział sołtys.

Mieszkańcy zapowiadają, że droga będzie blokowana dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i czwartki.

- Protestujemy i upominamy się o swoje. Od lat obiecywano nam budowę obwodnicy i nie dopuścimy do tego, aby ona nie powstała. Nam też należy się trochę spokoju i bezpieczeństwa. Z tymi tirami nie da się tutaj żyć, szyby drżą w oknach, włączenie się do ruchu jest często niemożliwe. Walczymy po to, aby przyszłym pokoleniom żyło się tutaj lepiej - mówili mieszkańcy.

W ciągu doby trasą wojewódzką 763, która przebiega przez środek Brzezin, przejeżdża ponad 7 tys. pojazdów.

Reklama