Baseny, muzeum i odnowiony Rynek w Opatowie - na to potrzebne są pieniądze

Data publikacji: 10.12.2019 10:50
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.12.2019. Opatów. Tereny na Kani. Pozostałości basenów

10.12.2019. Opatów. Tereny na Kani. Pozostałości basenów
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Odtworzenie basenów na tzw. Kani oraz zaadaptowanie byłego niemieckiego więzienia na Muzeum Historii Opatowa - to dwa najważniejsze punkty projektu rewitalizacji Opatowa. Miasto stara się o zdobycie na ten cel 16 mln zł z funduszy unijnych.

Burmistrz Grzegorz Gajewski informuje, że pieniądze na wniosek o dotację został wstępnie zaakceptowany przez urząd marszałkowski, jednak ostateczna decyzja należy do Komisji Europejskiej, bo to fundusze, które nie zostały wykorzystane przez inne samorządy.

Plany są ambitne, projekt zakłada budowę długo oczekiwanego przez mieszkańców basenu na Kani, który kilkadziesiąt lat temu służył całej społeczności, a dziś została z niego ruina. Gmina chce wyremontować dwie stare niecki. Jedna służyłaby dorosłym, a druga przeznaczona może być dla dzieci. Miałaby być wyposażona w różnego rodzaju natryski i fontanny.

Mieszkańcy Opatowa uważają, że skoro gminy Baćkowice i Ożarów mają baseny, to Opatów tym bardziej powinien je zbudować. Starsi wspominają, że chętnie na Kanię chodzili, aby zażyć orzeźwiających kąpieli. Niektórzy zaznaczają, że widzieliby tam kryty basen, jednak burmistrz uważa, że gminy na taki wydatek nie stać. Samo utrzymanie obiektu waha się między milionem, a 1,5 mln zł rocznie. Dodaje także, że letnie baseny służyłyby całym rodzinom, które mogłyby spędzić na Kani cały dzień, z kolei kryty basen wiąże się z koniecznością wykupienia czasowego biletu.

Kolejnym pomysłem jest zaadaptowanie budynku po byłym niemieckim więzieniu na Muzeum Historii Opatowa. Jak mówi burmistrz Grzegorz Gajewski, gmina nie ma żadnego obiektu, który mógłby służyć turystom, a o nich włodarz miasta chce usilnie zabiegać. W budynku po byłym więzieniu znajdują się mieszkania komunalne. Burmistrz wyjaśnia, że zaproponuje lokatorom inne lokale, tym bardziej że budynek nadaje się do całkowitego remontu.

Dotacja na rewitalizację maja zostać przeznaczone także na odnowienie płyty rynku, która była remontowana w 2007 roku. Nie wykonano wówczas odwodnienia, dlatego w wielu miejscach zapada się kostka brukowa. Unijne dofinansowanie zakłada również wykonanie elewacji kilku budynków w obrębie głównego placu miasta.

Jeśli gminie uda się zdobyć pieniądze, baseny mogłyby być gotowe latem 2021 roku.

Podobne wiadomości
Reklama