Zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka szkodzi sercu

Data publikacji: 10.12.2019 13:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
10.12.2019. Kielce. Na zdjęciu: dr Aneta Dudek - kardiolog

10.12.2019. Kielce. Na zdjęciu: dr Aneta Dudek - kardiolog
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Potas to ten pierwiastek, który zapewnia sercu zdrowie i energię do ciężkiej pracy. Nadaje sercu dobry rytm. - Jednak zarówno jego niedobór, jak i nadmiar w organizmie może nam zaszkodzić - przestrzegała w „Czasie dla zdrowia” dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Pani doktor, jak na nasze serce wpływa potas?

Potas jest takim pierwiastkiem, który gwarantuje prawidłową pracę nie tylko serca, ale generalnie wszystkich mięśni. Zapewnia nam odpowiednią siłę do pracy, również gwarantuje prawidłową pracę komórek nerwowych. Głównym narządem, który reguluje poziom potasu we krwi są nerki. Proszę pamiętać, że również przez skórę i układ pokarmowy możemy tracić potas.

- W jakich pokarmach jest dużo potasu?

To przede wszystkim świeże warzywa i owoce, a także gotowane ziemniaki. Duże pokłady potasu znajdują się również w pomidorach i szpinaku. Zwracajmy uwagę na to, co jemy. Pamiętajmy też o zbilansowanej diecie, która zapewni nam odpowiedni poziom potasu we krwi.

- Jaki jest jego prawidłowy poziom?

Waha się w granicach od 3,5 do 5,2 milimoli na litr.

- Dlaczego zbyt mała ilość potasu w organizmie jest niebezpieczna?

Może powodować zaburzenia pracy serca. Głównie mówimy wówczas o dodatkowych skurczach serca oraz o nieprawidłowym rytmie serca. Pojawia się również taka arytmia, która nazywa się migotaniem przedsionków. Proszę pamiętać, że niski poziom potasu sam z siebie nie wywołuje migotania przedsionków. W podłożu sercowym musi być jeszcze podłoże, natomiast niski poziom potasu jest niejako wyzwalaczem tej arytmii u osób, które mają skłonność do migotań przedsionków.

- Niebezpieczny dla naszego serca jest także niedobór potasu.

Wysoki poziom potasu zwykle stwierdzamy u osób, które mają dysfunkcję nerek, kiedy nerki powodują nieprawidłowe wydalanie potasu z organizmu. Zatrzymywanie potasu w organizmie powoduje nadmierne stężenie tego pierwiastka w surowicy. Niestety wysoki poziom potasu szkodzi głównie układowi krążenia. Chodzi o serce, ale też o mięśnie szkieletowe. Nadmiar potasu powoduje zbyt wolną pracę serca, bloki serca, czy bradykardie, czyli takie sytuacje, gdzie serce spowalnia i przestaje bić w prawidłowym tempie. To tętno czasami wynosi 20, 30 uderzeń na minutę, co jest bardzo niebezpieczne i wymaga pilnej interwencji lekarza.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

Tagi do tego wpisu
Reklama