Młodzi mistrzowie ortografii w Sędziszowie

Data publikacji: 10.12.2019 14:31
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.12.2019. Sędziszów. Dyktando. Na zdjęciu: uczniowie oraz Renata Gądek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, organizator konkursu

09.12.2019. Sędziszów. Dyktando. Na zdjęciu: uczniowie oraz Renata Gądek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, organizator konkursu
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Uczniowie podstawówek z gminy Sędziszów sprawdzali swoją wiedzę na temat polskiej ortografii. W dyktandzie wzięło udział 23 uczniów, którzy do etapu gminnego trafili po szkolnych eliminacjach.

Autorką tekstów, które do napisania mieli uczniowie była Martyna Michalska, nauczyciel języka polskiego z gminy Jędrzejów.

Jak twierdzi organizator konkursu Renata Gądek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziszowie teksty, choć dopasowane do wieku uczniów, nie były wcale łatwe.

- Dyktando ma zwracać uwagę na zawiłości naszego języka i wielu kwestii spornych w ortografii. Promujemy czytelnictwo, ponieważ bez kontaktu z książką nie będziemy poprawnie pisali - podkreśla.

W konkursie wzięli udział m.in. Magda Patyna i Eliza Huptyś, uczennice szkoły podstawowej w Pawłowicach oraz Jakub Sroga uczeń sędziszowskiej "jedynki". Jak mówili w dyktandzie biorą udział  nie po raz pierwszy, aby sprawdzić swoje umiejętności. Ich zdaniem, aby bezbłędnie pisać trzeba czytać książki, ponieważ wtedy utrwala się pisownia.

Gmina Sędziszów organizuje również dyktando dla dorosłych. Jego trzecia edycja „O pióro burmistrza Sędziszowa” odbyła się 16 listopada.

09.12.2019. Sędziszów. Dyktando. Na zdjęciu: uczniowie oraz Renata Gądek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, organizator konkursuFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama