Polacy ze Wschodu z pomocą marszałka

Data publikacji: 10.12.2019 15:30
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.12.2019. Kielce. Studenci ze Wschodu otrzymali podczas sesji sejmiku stypendia od marszałka

10.12.2019. Kielce. Studenci ze Wschodu otrzymali podczas sesji sejmiku stypendia od marszałka
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 50 studentów ze Wschodu otrzymało podczas sesji sejmiku stypendia od marszałka. To pomoc skierowana do osób z polskimi korzeniami. Pieniądze trafią do 42 studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz 14 żaków z Politechniki Świętokrzyskiej. Są to obywatele Ukrainy, Mołdawii i Białorusi, wszyscy posiadają Karty Polaka.

Dla studentów to ogromne wsparcie – przekonuje Yana Makedonska, studentka IV roku administracji UJK w Kielcach. - Jestem z Winnicy na Ukrainie. W imieniu wszystkich studentów dziękuję za możliwość otrzymania takiej pomocy – podkreślała.

Pomoc władz województwa jest formą zachęty do podejmowania studiów w Świętokrzyskiem i ma stanowić dodatkową pomoc w sfinansowaniu kosztów edukacji dla najbardziej potrzebujących wsparcia młodych Polaków. - To dobry program, który prowadzony jest od 2015 roku – ocenia Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, odpowiedzialny miedzy innymi za edukację.

- Stypendyści otrzymują pieniądze, które mogą spożytkować na rozwój naukowy, ale to także wyraz naszej tożsamości i identyfikacji z Polakami zza wschodniej granicy – zaznacza.

Stypendium dla jednej osoby wyniesie 250 złotych miesięcznie. Będzie wypłacane do 30 czerwca 2020 roku.

Podobne wiadomości
Reklama