Tradycja i folklor na starachowickich jasełkach

Data publikacji: 12.12.2019 21:43
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.12.2019 Starachowice. Próby zespołu Starachowianie przed jasełkami

12.12.2019 Starachowice. Próby zespołu Starachowianie przed jasełkami
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jasełka oparte na tradycyjnych polskich przedstawieniach bożonarodzeniowych przygotowuje zespół Starachowianie. Premiera spektaklu ma się odbyć podczas jarmarku świątecznego, który rozpocznie się już w piątek na Placu pod Skałkami.

Instruktor zespołu Małgorzata Wyderska mówi, że tradycyjna forma jasełek jest oczywista dla jej podopiecznych. Wszyscy są związani z zespołem, który kultywuje polski folklor, dlatego scenariusz przedstawienia jest utrzymany w tym samym klimacie. Jego autorem jest jedna z członkiń zespołu Zuzanna Kędziora. Od lat tworzy na potrzeby przedstawień szkolnych oraz dla własnej satysfakcji. Pochodzi z okolic Nowego Sącza, dlatego dla siebie napisała rolę krzepkiej góralki, która mówi gwarą. 

W akcję wplecione zostały tańce ludowe, ze szczególnym uwzględnieniem folkloru świętokrzyskiego. Zespół specjalizuje się w podtrzymywaniu tradycji lokalnych. Aktorzy wystąpią w strojach ze Starachowickiego Centrum Kultury. Całe przedstawienie będzie można zobaczyć w sobotę o 15 na Placu pod Skałkami w Starachowicach.

12.12.2019 Starachowice. Próby zespołu Starachowianie przed jasełkamiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama