Kiermasz w Dworku Laszczyków. Było wszystko, co niezbędne na święta

Data publikacji: 15.12.2019 07:49 / Data aktualizacji: 15.12.2019 16:03
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.12.2019 Kielce. Kiermasz świąteczny w Dworku Laszczyków

15.12.2019 Kielce. Kiermasz świąteczny w Dworku Laszczyków
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 40 wystawców oferowało swoje wyroby na dorocznym kiermaszu świątecznym na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach. Producenci żywności spod znaku sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie i koła gospodyń wiejskich oferowali popularne produkty i potrawy związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Dużą popularnością cieszyły się ozdoby świąteczne. Kolejka kupujących ustawiała się do Henryki Goraj, twórczyni ludowej z Ożarowa.

- Moje bombki i stroiki zrobione są z naturalnych materiałów - szyszek, suszonego mchu, gałązek i kwiatów. To wszystko znajduję w lesie i parku - mówi artystka.

Wśród zwiedzających kiermasz był pan Janusz, który każdego roku przychodzi na to wydarzenie.

- Cenię twórców ludowych kultywujących dawne tradycje. Poza tym można tu już poczuć atmosferę nadchodzących świąt - podkreśla kielczanin.

Kiermaszowi towarzyszyła wystawa zatytułowana „Symbolika rzeczy, czyli o przedmiotach i obrzędach w okresie Świąt Bożego Narodzenia Pańskiego”.

- Ekspozycja jest podróżą po obrzędowości jednego z najważniejszych chrześcijańskich świąt kościelnych - wyjaśnia Łukasz Wołczyk, historyk z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe i goście, którzy przybyli na to wydarzenie.

Reklama