Radio Kielce rozdaje choinki. Byliśmy w Końskich i Kazimierzy

Data publikacji: 16.12.2019 09:48 / Data aktualizacji: 18.12.2019 09:20
Autor: Magdalena Sitek , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.12.2019 Końskie. Choinki dla słuchaczy Radia Kielce

17.12.2019 Końskie. Choinki dla słuchaczy Radia Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Końskich po raz pierwszy Radio Kielce rozdawało choinki dla słuchaczy. Przed urzędem miasta i gminy zebrały się tłumy. Jak podkreślali mieszkańcy, warto skorzystać z możliwości odebrania żywej choinki, której zapach przywołuje w domach świąteczną atmosferę.

- Słucham Radia Kielce i bardzo się cieszę, że akcja odbywa się w Końskich - mówi pani Danuta.

- Zawsze mamy sztuczną choinkę, tym razem marzy nam się żywa, dlatego tu przybyliśmy - zaznacza konecczanka.

- Wolę żywą choinkę, bo pięknie pachnie - dodaje z kolei pani Anna.

Burmistrz Krzysztof Obratański podkreślał, że akcja w Końskich jest okazją do integracji mieszkańców, wspólnej zabawy i celebracji tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia.

- To rewelacyjny pomysł. Wciąga ludzi we wspólną zabawę i kolędowanie, celebrowanie tego zbliżającego się święta Bożego Narodzenia, które odgrywa dużą rolę w naszej kulturze i w życiu - mówił burmistrz.

Program artystyczny zorganizował Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Piotr Salata, dyrektor instytucji informuje, że na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nieświniu i Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, a także doceniany w wielu przeglądach artystycznych i ludowych zespół „Królewiaczki”. Młodzież śpiewała piosenki świąteczne i pastorałki.

KAZIMIERZA WIELKA

Tłumy mieszkańców przybyły również przed Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej. Po sto świątecznych drzewek ustawiła się bardzo długa kolejka chętnych.

W Kazimierzy Wielkiej atmosfera była gorąca, a choinki rozeszły się w mgnieniu oka. Kazimierzanie nie kryli swojego zadowolenia z otrzymanych drzewek. Zgodnie podkreślali, że żywe choinki pachną niesamowicie, przez co tworzą wspaniały świąteczny nastrój.

- Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Jestem za krzewieniem tej tradycji. Święta niosą ludziom nadzieję na lepsze dni. Żywe choinki mają w sobie urok. Są zdecydowanie lepsze niż sztuczne - podkreślają.

Naszą akcję tradycyjnie wsparły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Broniszowa. Jolanta Pietrzyk, przewodnicząca koła podkreśla, że panie z miłą chęcią co roku uczestniczą w naszej radiowej akcji.

- Podczas radiowej akcji częstowałyśmy mieszkańców Kazimierzy Wielkiej pasztecikami, barszczem czerwonym i małymi strucelkami z makiem - zaznacza.

Na naszą radiową akcję przybył również Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej. Jak podkreślił, to wielki zaszczyt, że na mapie objazdowej akcji Radia Kielce już po raz trzeci znalazła się Kazimierza.

- Akcja fantastyczna. Ludzie już od godziny 14.00 czekali na wasze upragnione, piękne pachnące choinki - dodał z uśmiechem.

Również dziś za sprawą kazimierskich zuchów z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej ZHP „Żywioły” do naszego kazimierskiego oddziału Radia Kielce dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, czyli płomień symbolizujący miłość, pokój i nadzieję. 

Podharcmistrz Ireneusz Górski podkreślił, że płomień ma dotrzeć do wszystkich ludzi potrzebujących. Niesie on radość i szczęście.

- W tym roku nasz druh komendant po ogień wybrał się do Wiednia. Mamy go bezpośrednio od skautów austriackich. Naszym zadaniem jest przekazanie tego światła jako symbolu narodzenia Pana Jezusa. Przekazujemy go instytucjom takim, jak szkoły, szpitale itp. - zaznacza Ireneusz Górski.

Rozdawanie zielonych drzewek odbyło się przy dźwiękach przepięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu niezawodnej młodzieży ze Szkoły Podstawowej z Wielgusa.

Do każdej choinki dołączaliśmy kalendarz Radia Kielce na przyszły rok.

Reklama