W przyszłym roku rozpocznie w Opatowie działalność nowe muzeum

Data publikacji: 16.12.2019 15:51
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
16.12.2019. Opatów. Dom Muzealny

16.12.2019. Opatów. Dom Muzealny
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Obiekt znajduje się na placu szpitalnym i jest po gruntownym remoncie. Ma tam działać m.in Muzeum Geodezji i Kartografii. Placówka gromadzi urządzenia geodezyjne, przyrządy pomiarowe i mapy. Domowi Muzealnemu w Opatowie patronować będzie rodzina Bukowieckich.

Andrzej Żychowski, pracownik Domu Muzealnego przygotowuje wystawę o Bukowieckich: Ludwiku, Zofii i ich synu Stanisławie, o których po II wojnie światowej nie mówiło się w ogóle.

Stanisław Bukowiecki był pierwszym prokuratorem generalnym Rzeczpospolitej. Funkcję sprawował od 1918 do 1939 roku. Jako jeden z nielicznych po odzyskaniu niepodległości pracował nad ujednoliceniem prawa dla całego kraju. Jak dodaje, to Stanisław Bukowiecki wprowadził do obiegu pojęcie naczelnika państwa, którym mianowano Józefa Piłsudskiego.

16.12.2019. Opatów. Dom Muzealny. Zbiory dotyczące rodziny BukowieckichFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ojciec Stanisława, Ludwik Bukowiecki był powstańcem styczniowym, a także lekarzem. Pochodził z Wielkopolski, gdy skończył studia medyczne zaangażował się w powstanie styczniowe. Na terenie dzisiejszego świętokrzyskiego tworzył tajne lazarety. Po powstaniu zamieszkał w Opatowie, gdzie zajął się tworzeniem tutejszego szpitalnictwa.

Matka Stanisława i żona Ludwika Zofia Bukowiecka urodziła się na terenie dzisiejszej gminy Tarłów. Po wyjeździe z Opatowa zajęła się pisaniem książek dla młodzieży. W swoich książkach poruszała tematy wielkich postaci polskich, a także królów i świetności państwa polskiego. Niektóre instytucje nosiły jej imię, np. drużyny harcerskie.

16.12.2019. Opatów. Dom Muzealny. Zbiory dotyczące rodziny BukowieckichFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rodzina Bukowieckich oficjalnie będzie patronowała instytucji od września.

Tagi do tego wpisu
Reklama