Na Nidarium jeszcze poczekamy

Data publikacji: 17.12.2019 11:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wstępny projekt Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Wstępny projekt Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Wbrew zapowiedziom, na otwarcie ofert w drugim przetargu na budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach trzeba jeszcze poczekać. Zostało przesunięte o dwa dni. Zamówienie obejmuje kompleksową budowę nowego ośrodka, w którym powstanie m.in. wielkogabarytowe akwarium.

Nidarium ma pokazywać w kilkunastu tysiącach litrów wody, jak wygląda życie w Nidzie. W akwarium zamieszkają między innymi ryby, traszki i żółwie. Zwiedzający będą obserwować wodne zwierzęta, spacerując alejkami znajdującymi się nad i pod zbiornikiem, a także obok niego. W założeniach jest też utworzenie bazy hotelowo-konferencyjnej, zaplecza laboratoryjnego oraz zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej.

- Przesunęliśmy termin na prośbę oferentów - wyjaśnia Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dodaje, że wielu potencjalnych wykonawców miało pytania prawne i techniczne, stąd taka decyzja. Dyrektor nie kryje, że tym razem liczy na szczęśliwy finał i rozstrzygnięcie przetargu.

Przypomnijmy, pierwszy przetarg został unieważniony z powodu zbyt drogich ofert. W ostatnich miesiącach zostały wprowadzone zmiany w projekcie, które umożliwiły obniżkę kosztów. Poprawki nie są znaczące dla ogólnej koncepcji inwestycji, to głównie zmiana na tańsze rozwiązań budowlanych i technologicznych.

Pierwotnie na inwestycję zabezpieczono prawie 15 mln zł. Przetarg wykazał, że potrzeba około 5 mln zł więcej. Władze województwa świętokrzyskiego, którym podlega zespół parków, na razie zadecydowały o obniżce kosztów projektów, równolegle jednak starają się o przesunięcia funduszy unijnych i zagospodarowanie na projekt większej sumy pieniędzy. W tej sprawie trwają negocjacje z Komisją Europejską.

Wstępny projekt Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w UmianowicachFot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Reklama