Co dalej z planami podwyżek cen za śmieci w Kielcach?

Data publikacji: 18.12.2019 20:12
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.12.2019 Kielce. Sesja rady miasta

10.12.2019 Kielce. Sesja rady miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy radni są podzieleni w kwestii podniesienia opłat za śmieci w mieście, ale w większości skłaniają się za przyjęciem budżetu. Propozycja uchwały dotyczącej opłat za wywóz nieczystości pojawia się po raz kolejny na sesji, tym razem bez zmian cennikowych, czyli 16 zł za śmieci segregowane i 32 zł na niesegregowane.

Na czwartkowej sesji pod głosowanie poddany będzie także budżet na przyszły rok, przy czym w obecnej formie jest o 13 mln zł mniejszy, niż pierwotnie zakładano.

Jak mówi radny Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości, dotychczasowa propozycja prezydenta Wenty dotycząca podwyżek opłat za wywóz śmieci w Kielcach nie przekonała radnych PiS. Ich zdaniem, lepsze rezultaty uzyskałoby uszczelnienie systemu poboru opłat od osób, które do tej pory unikały płacenia za nieczystości. Jeśli ta propozycja nie padnie na czwartkowej sesji, radni Prawa i Sprawiedliwości będą głosować przeciwko podwyżce. Z kolei w planie budżetowym radny nie widzi wyraźnych powodów, aby go nie poprzeć. Zaznacza jednak, że potrzebna będzie dogłębna dyskusja.

Za podniesieniem opłat za wywóz śmieci jest Agata Wojda, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem, podwyżki są konieczne, głównie ze względu na wzrost kosztów za odbiór odpadów. Budżet ocenia jako problematyczny, ale radni Koalicji Obywatelskiej i tak go poprą. Będą jednak wnosić o wyjaśnienie szczególnie wzrostu wydatków bieżących.

Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta z klubu Bezpartyjni i Niezależni jest przeciwny uchwale śmieciowej, głównie ze względu na to, że prezydent od ostatniego czasu nie wprowadził w niej żadnych znaczących poprawek. Zmieni zdanie tylko w przypadku pomysłu łagodzącego wysokość opłat. Budżet ocenia jako stabilny, ale według niego problemem jest brak szczegółów dotyczących tego, na co konkretnie wydawane będą pieniądze.

Za wprowadzeniem zarówno podwyżek, jak i uchwaleniem budżetu będą radni projektu Wspólne Kielce. Anna Kibortt, przewodnicząca klubu, argumentuje decyzję racjonalnym ustaleniem wysokości opłat śmieciowych oraz rozdysponowaniem środków dostępnych przez miasto na przyszły rok budżetowy.

Sesja rady miasta rozpocznie się o godzinie 9. Jej przebieg będzie można oglądać na naszej stronie internetowej.

Reklama