Szpital w Opatowie ma nowy ultrasonograf

Data publikacji: 19.12.2019 14:35
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.12.2019. Opatów. Nowoczesny ultrasonograf w Szpitalu św. Leona

19.12.2019. Opatów. Nowoczesny ultrasonograf w Szpitalu św. Leona
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nowoczesny ultrasonograf włoskiej produkcji, kupiony dzięki pokaźnemu wsparciu Funduszu Sprawiedliwości, trafił do Szpitala św. Leona w Opatowie.

Jak informuje Irena Liszka, dyrektor ds. medycznych w lecznicy, jest to wielofunkcyjny sprzęt medyczny. Przyda się oddziałom i poradniom, ponieważ dysponuje czterema głowicami do różnych badań, ale istnieje możliwość rozbudowy aparatu.

Jak podkreśla Irena Liszka, ważna jest możliwość badania kardiologicznego dorosłych, ale także dzieci, ponieważ w szpitalu pracuje kardiolog dziecięcy. Są głowice, dzięki którym można zbadać narządy wewnętrzne, np. tarczycę, ale także jamę brzuszną. Jest też przystawka ginekologiczna.

Starosta opatowski Tomasz Staniek uważa, że Fundusz Sprawiedliwości za poprzednich rządów nie funkcjonował należycie.

- Ten fundusz był przeznaczony na niby-pomoc psychologiczną, ale tak naprawdę były to środki marnowane - twierdzi Tomasz Staniek i przypomina, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po raz pierwszy uruchomił pieniądze w tamtym roku, aby wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne.

W tym roku pieniądze podarowano szpitalom i przychodniom.

Prezes Szpitala św. Leona Artur Kubas zapowiada, że nowe USG to początek doposażania lecznicy. Już zaczynają się pojawiać sprzęty zakupione dzięki rezerwie budżetowej.

- Będzie to sprzęt za kwotę ponad 3,5 mln zł. Zastąpi stare i zużyte urządzenia, ale też uzupełni to, czego w szpitalu brakowało - mówi Artur Kubas.

USG kosztowało 220 tys. zł, a dotacja z Funduszu Sprawiedliwości wyniosła 150 tys. zł.

Reklama