Tym razem przetarg na Nidarium może przynieść efekt

Data publikacji: 19.12.2019 17:08
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Umianowice

Umianowice
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tym razem prawdopodobnie uda się rozstrzygnąć przetarg, który ma wyłonić wykonawcę Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Dziś otwarto oferty dotyczące projektu zakładającego między innymi utworzenie Nidarium, czyli ogromnego akwarium, w którym można będzie podglądać życie w Nidzie.

- Otwarcie ofert miało nastąpić w poniedziałek, jednak w związku z dużym zainteresowaniem oferentów i zapytań o inwestycję, termin przesunięto na dziś - wyjaśnia Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Oferty złożyły 4 firmy z regionu oraz 2 spoza województwa. Najtańsza z nich opiewa na 19,7 mln złotych, a najdroższa na prawie 26 mln złotych.

Jak informowaliśmy, pierwszy przetarg został unieważniony z powodu zbyt drogich ofert. Pierwotnie, władze województwa zarezerwowały na inwestycję prawie 15 mln zł. Władze regionu starają się o przesunięcia funduszy unijnych i zagospodarowanie na projekt większej sumy pieniędzy. Wstępnie jest zgoda Komisji Europejskiej na takie działania.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej w kilkunastu tysiącach litrów wody zwiedzający zobaczą, jak wygląda życie w Nidzie. W akwarium zamieszkają między innymi ryby, traszki i żółwie. Zwiedzający będą obserwować wodne zwierzęta, spacerując alejkami znajdującymi się nad i pod zbiornikiem, a także obok niego. W założeniach jest też utworzenie bazy hotelowo-konferencyjnej, zaplecza laboratoryjnego oraz zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej.

Reklama