Będzie modlitwa, ale także czas na integrację i zwiedzanie Wrocławia

Data publikacji: 21.12.2019 07:19
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bazylea. Europejskie Spotkanie Młodych Taize

Bazylea. Europejskie Spotkanie Młodych Taize
Fot. taize.fr

Grupa młodzieży z diecezji kieleckiej weźmie udział w Europejskim Spotkaniu Młodych, które odbędzie się we Wrocławiu. Corocznie, na przełomie starego i nowego roku, wspólnota Taize organizuje w jednym z europejskich miast modlitewne spotkania ekumeniczne, nazywane Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię. Wspólnotę założył w 1940 we Francji, w wiosce Taize brat Roger.

Młodzi ludzie przygotowywali się do tego wyjazdu na cotygodniowych spotkaniach, które odbywały się w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży podkreśla, że liczba uczestników jest trudna do oszacowania. Oprócz grupy autokarowej, liczącej 40 osób do stolicy Dolnego Śląska wiele osób dotrze pociągami lub innymi środkami transportu.

Kapłan zaznacza również, że podczas pobytu będzie czas zarówno na modlitwę, jak i zwiedzanie Wrocławia.

- Coroczne spotkania w jednym z europejskich miast oferują tak naprawdę szeroki wachlarz propozycji. Oprócz modlitw w halach i spotkań w parafiach, będzie również możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem lub indywidualnie.

Do Wrocławia wybiera się Justyna wraz ze swoją siostrą Katarzyną. W Europejskim Spotkaniu Młodych będzie brała udział po raz pierwszy. Jak mówi, wyjazd dla niej ma przede wszystkim wymiar duchowy.

- We Wrocławiu byłam już kilka razy. Słyszałam, że te wydarzenia niosą ze sobą silne, duchowe przeżycie, dają siłę na dalsze działanie. Pragnę również poznać inne osoby. To będzie również nowe doświadczenie dla mnie - mówi.

Młodzież tradycyjnie zostanie przyjęta przez parafie. Uczestnicy spotkań są zakwaterowani u rodzin lub w obiektach publicznych. Modlitwy, a także posiłki odbywają się najczęściej w wielkich halach wystawowych, zaadaptowanych specjalnie na tę okazję.

Wyjątkowy wymiar ma świętowanie nadejścia nowego roku. O godzinie 23.00 w sylwestrową noc uczestnicy biorą udział we wspólnej modlitwie w parafiach o pokój na świecie. Następnie odbywa się zabawa sylwestrowa, tzw. Święto Narodów. 1 stycznia uczestnicy spożywają świąteczny obiad u goszczących ich rodzin.

42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu rozpocznie się 28 grudnia 2019 i potrwa do 1 stycznia 2020 roku.

Reklama