Dwie wyjątkowe szopki na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 25.12.2019 10:38
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.12.2019. Święty Krzyż. Szopka bożonarodzeniowa

25.12.2019. Święty Krzyż. Szopka bożonarodzeniowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na Świętym Krzyżu wierni odwiedzający w Boże Narodzenie bazylikę mogą obejrzeć nie jedną, ale dwie szopki. Pierwsza, znajdująca się w nawie głównej kościoła, została przygotowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Za jej aranżację odpowiedzialny był Park Etnograficzny w Tokarni oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.

Całość utrzymana została w klimatach ludowych. Figury Józefa, Maryi i dzieciątka Jezus mają formę drewnianych płaskorzeźb. Nad szopką zamontowane zostały anioły obwieszczające narodzenie Zbawiciela. Choinki przyozdobione zostały bombkami, jeżykami oraz łańcuchami. Wszystkie zostały ręcznie wykonane z kolorowego papieru i słomy. Inicjatorką przedsięwzięcia była Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Druga, żywa szopka znajduje się przed wejściem do świątyni. Jak co roku, nad jej powstaniem czuwa Jan Bzymek z Dębniaka. Pielgrzymi mogą w niej podziwiać osiołki, kucyka, owieczki,  ptactwo domowe oraz ozdobne. We wnętrzu możemy zobaczyć także narzędzia rolnicze i te używane kiedyś w gospodarstwach.

Pielgrzymi, którzy mieli już okazję zobaczyć obie szopki mówią, że wizyta na Świętym Krzyżu jest obowiązkowym przystankiem w trakcie świąt bożonarodzeniowych. Szopki co roku zachwycają,  ale dzieciom najbardziej podobają się  żywe zwierzęta.

- Najbardziej podobają mi się owieczki, bo mają miękkie futerko. To spora atrakcja zwłaszcza dla osób, które nigdy nie widziały żywych zwierząt hodowlanych - mówią młodzi pielgrzymi.

- Co roku przyjeżdżamy na Święty Krzyż. W naszej rodzinie jest to swego rodzaju tradycja. Tegoroczna szopka jest bardzo ładna. Co roku można zobaczyć tutaj coś nowego i tym razem też się nie zawiedliśmy - dodają wierni.

Obie szopki będzie można podziwiać do 6 stycznia.

Reklama