Jak Boże Narodzenie obchodzone jest w klasztorze na Świętym Krzyżu?

Data publikacji: 25.12.2019 22:26
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Święty Krzyż. 19.12.2019. Szopka Bożonarodzeniowa

Święty Krzyż. 19.12.2019. Szopka Bożonarodzeniowa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jak spędzają święta Bożego Narodzenia ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu? Ojciec Dariusz Malajka odpowiada że, to wyjątkowy czas, który zakonnicy spędzają w klasztorze, we wspólnocie zakonnej, która stała się ich nową rodziną.

To także szczególny czas dla nowicjuszy, którzy tegoroczne święta po raz pierwszy spędzają poza domem.

- Staramy się wspólnie utworzyć tę świąteczną atmosferę przy stole. Śpiewamy kolędy, rozmawiamy, modlimy się, składamy sobie też życzenia - opowiada.

Wigilijna wieczerza u braci oblatów przypomina tę tradycyjną, którą przygotowują Polacy w swoich domach. Królują pierogi, kapusta i ryby. Jest też miejsce dla niespodziewanego gościa. Zaskakującą dla niektórych jest natomiast obecność tzw. „makiełek”, czyli mało znanego w regionie, słodkiego deseru na bazie klusek i maku.

Ojciec Malajka dodaje, że ze względu na sporą liczbę osób zasiadającą do wigilijnego stołu, oblaci przygotowują więcej, niż 12 potraw.

Przez cały okres Bożego Narodzenia na Święty Krzyż przybywa też wielu pielgrzymów. W drugi dzień Bożego Narodzenia msze święte w Bazylice na Świętym Krzyżu będą odprawiane o godzinach: 8.00, 9.30, 11.30 i 15.00.

Reklama