Kolędowanie czas zacząć!

Data publikacji: 26.12.2019 07:56
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 27.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Turoń, Diabeł, Anioł, Śmierć, Dziad, czy Żyd - między innymi te postaci wchodzą w skład kolędników, którzy zgodnie z tradycją zaczynają odwiedzać mieszkańców właśnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

W polskiej tradycji drugi dzień świąt był dniem wesołym, towarzyskim. Tego dnia ludzie wyruszali z domów, by odwiedzić swoich bliskich.

Jak podkreśla Ewa Wielgus, specjalista do spraw edukacji w Muzeum Wsi Kieleckiej, przypadający 26 grudnia dzień świętego Szczepana rozpoczynał okres kolędowania.

- Zwyczaj ten był popularny na wsiach. Wtedy zazwyczaj młodzież chodziła z szopką bądź też przebrana za różne postacie - mówi.

Na czele tych postaci stał Turoń, którego przebranie stanowiła wykonana z drewna głowa zwierza z rogami i brodą, zamocowana na kiju z ruchomą, „kłapiącą” paszczą. Wyczyniał on różne harce, m.in. gonił domowników. Mogli mu towarzyszyć np. Diabeł, Anioł, Śmierć, Dziad, czy Żyd.

Ewa Wielgus dodaje, że kolędników należało w domu przyjąć, bo to wróżyło pomyślność. Wizyta miała formę przedstawienia, na które składały się gesty, słowa, muzyka i taniec. Często za takie spotkanie należało zapłacić darami w postaci pożywienia, owsa, czy pieniędzy.

Kolędnicy odwiedzali domy do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia.

Reklama