Biskup Tomasik: Bóg dla każdego z nas ma plan

Data publikacji: 26.12.2019 08:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup radomski Henryk Tomasik

Biskup radomski Henryk Tomasik
Fot. diecezja.radom.pl

Biskup radomski Henryk Tomasik zwraca uwagę na dostrzeganie sensu świąt Bożego Narodzenia. Przypominając biblijną zapowiedź narodzenia Jezusa hierarcha podkreślił, że pisarze Starego Testamentu już siedem wieków przed przyjściem na świat Syna Bożego zapowiadali jego przyjście.

- W ten sposób realizuje się Boży plan dla świata. Zadaniem człowieka jest dostrzec Boży plan dla siebie - zaznacza biskup.

- Pełnemu przeżywaniu prawdy Narodzenia Pańskiego sprzyja odwiedzanie świątyń i adoracja Najświętszego Sakramentu. Ważnym elementem jest także nawiedzanie szopki, zwłaszcza kiedy w rodzinie są dzieci - mówi.

- Dziecko myśli kategoriami obrazu. To jest szansa na wyjaśnienie prawd wiary, posługując się symbolami szopki betlejemskiej - zwraca uwagę hierarcha. 

Równie ważną rolę w okresie świąt Bożego Narodzenia odgrywa śpiew kolęd, które przypominają ważne prawdy wiary i wprowadzają w nastrój świąteczny. Biskup Tomasik podkreślił, że polskie kolędy mają głęboką treść.

- Oddają także naszego ducha narodowego. Poza tym wspólny śpiew buduje poczucie wspólnoty i zbliża do modlitwy - dodaje.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim wspominany jest pierwszy męczennik, święty Szczepan. Biskup Henryk Tomasik przypomniał, że współczesny chrześcijanin może spotkać się nawet w naszym kraju z szyderstwem, czy wręcz świętokradztwem dotyczącym wiary.

- To wymaga od nas zdecydowanej postawy i świadectwa wiary - mówi.

Reklama