Kościół wspomina świętego Szczepana

Data publikacji: 26.12.2019 09:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ukamienowanie Szczepana - obraz Rembrandta

Ukamienowanie Szczepana - obraz Rembrandta
Fot. wikipedia

26 grudnia w Kościele katolickim wiąże się ze wspomnieniem świętego Szczepana - pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Tego dnia święci się owies.

Święty Szczepan pochodził z Jerozolimy. Był chrześcijaninem i jednym z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa. Zginął za wiarę, ukamienowany przez społeczność żydowską.

Do ukamienowania miał nawiązywać dawny zwyczaj obrzucania się zbożem po wyjściu z kościoła. Ewa Wielgus z Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że wiązała się z tym też wróżba.

- Im więcej owsa przylgnęło do ubrania, tym większe szczęście to wróżyło - mówi.

Owies przeniesiony z kościoła pełnił ważną rolę.

- Po powrocie do domu gospodarz mieszał święcone ziarno z tym, które było przeznaczane do wiosennego siewu. Miało to zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Z urodzajem wiązał się również inny zwyczaj - dodaje Ewa Wielgus.

- Tego dnia na pole wynoszono też słomę, która służyła do strojenia domu na święta. Miała ona chronić pole przed różnymi klęskami oraz gwarantować urodzaj i pomyślność - wyjaśnia.

Te wierzenia związane z rolnictwem były bardzo ważne, ponieważ kielecka wieś utrzymywała się z tego, co udało się wyhodować na polu.

Reklama