Będzie więcej miejsc w hospicjach

Data publikacji: 27.12.2019 10:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 18.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy w przyszłym roku nakłady na hospicja i zakłady opiekuńczo-lecznicze, w których schronienie i opiekę znajdują osoby starsze, schorowane i samotne.

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu, w przyszłym roku hospicja i zakłady opiekuńczo-lecznicze otrzymają łącznie o 6 mln zł więcej niż obecnie, czyli w sumie na kontrakty z nimi zostanie przeznaczone prawie 31 mln zł.

- Od przyszłego roku wzrośnie również wycena świadczeń w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Obecnie na jedną osobę przeznaczane jest 85 zł na dobę, od 2020 roku będzie to ponad 100 zł - mówi Małgorzata Kiebzak.

Dyrektor NFZ zapowiada, że w przyszłym roku zakłady opiekuńczo-lecznicze powstaną m.in. w Starachowicach i Busku-Zdroju. W sumie w tego typu placówkach powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc.

- W przyszłym roku ZOL powstanie w szpitalu w Starachowicach, przekażemy także pieniądze na dodatkowe łóżka z zakładzie w Busku-Zdroju oraz w Opatowie. W przyszłym roku zakład opiekuńczo-leczniczy powstanie także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze - dodała Małgorzata Kiebzak.

Obecnie w województwie świętokrzyskim działa 19 zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów.

Reklama