Studio Polityczne: najważniejsze wydarzenia 2019 roku w regionie

Data publikacji: 29.12.2019 13:48
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś - PiS, Michał Braun - PO, Czesław Siekierski - PSL, Łukasz Wilczyński - Konfederacja, Jacek Skórski - SLD

29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś - PiS, Michał Braun - PO, Czesław Siekierski - PSL, Łukasz Wilczyński - Konfederacja, Jacek Skórski - SLD
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Jaki dla regionu był mijający, 2019 rok? To oceniali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Andrzej Pruś - PiSFot. Karol Żak / Radio Kielce

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa przyznał, że niewątpliwie sukcesem było wcześniejsze oddanie do użytkowania obwodnicy Skarżyska-Kamiennej. Jak podkreślił, na tę inwestycję z niecierpliwością czekali nie tylko skarżyszczanie, ale również kierowcy z całego kraju przejeżdżający przez nasze województwo. Gość Studia Politycznego wymienił również plusy wynikające z przejęcia odpowiedzialności za województwo przez PiS po poprzedniej koalicji PO-PSL.

- To był taki pierwszy, pełny rok, kiedy Prawo i Sprawiedliwość po wygranych wyborach samorządowych wzięło pełną odpowiedzialność za losy regionu - zaznaczył.

Gość Studia Politycznego przypomniał też o kolejnych krokach do budowy ważnej dla regionu inwestycji.

- Laboratoria Głównego Urzędu Miar to potężne koło zamachowe dla gospodarki świętokrzyskiej. Mam nadzieję, że uda się to wszystko w terminie zrealizować - mówił Andrzej Pruś.

29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Jacek Skórski - SLDFot. Karol Żak / Radio Kielce

Zdaniem Jacka Skórskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, sukcesem okazał się dobry wynik wyborczy Andrzeja Szejny w wyborach do Sejmu w Świętokrzyskiem, a także niedopuszczenie do redukcji etatów w zakładach Siarkopol w Grzybowie.

- Próby ratowania załogi Siarkopolu, to istotne wydarzenie z mojego osobistego punktu widzenia, bo dla Staszowa i powiatu staszowskiego to byłaby tragedia - zaznaczył.

Wymienił też działania wiceminister Anny Krupki.

- Chwała jej za to, że podjęła też kroki w tej sprawie - dodał.

29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Michał Braun - POFot. Karol Żak / Radio Kielce

Z kolei dla radnego miejskiego, Michała Brauna z PO, kluczowe wydarzenia mijającego roku dla Kielc to brak otrzymania wotum zaufania przez prezydenta Bogdana Wentę, rozpad klubu „Projekt Świętokrzyskie, Bezpartyjny i Niezależny” w kieleckiej radzie miasta i rezygnacja Danuty Papaj ze stanowiska zastępcy prezydenta.

- Jej odejście paradoksalnie może być dobrą decyzją, na którą czekało wiele środowisk, które popierały prezydenta i to może stać się takim dobrym otwarciem - powiedział.

Jak dodał, ważnym działaniem było też otwarcie obwodnicy Skarżyska. Jednocześnie przypomniał, że pierwszy przetarg dotyczący tej inwestycji w 2013 roku ogłosiła PO.

29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Czesław Siekierski - PSLFot. Karol Żak / Radio Kielce

Według Czesława Siekierskiego region świętokrzyski został zapomniany przez rządzących w Warszawie.

- Zapomniano, że w Świętokrzyskiem już nie rządzi PSL, tylko PiS i należałoby dać odpowiednie środki proporcjonalne do liczby mieszkańców. Ja rozumiem, że wcześniej tu nie dawano, bo była inna opcja - dodał Czesław Siekierski.

29.12.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Łukasz Wilczyński - KonfederacjaFot. Karol Żak / Radio Kielce

Łukasz Wilczyński z Konfederacji Ruch Narodowy stwierdził, że w 2019 roku rynek pracy w Świętokrzyskiem został „zalany” imigrantami z Ukrainy.

- Niestety powoduje to zamrożenie wynagrodzeń i zajęcie miejsc pracy, co z kolei doprowadza do tego, że nasi mieszkańcy muszą stąd wyjeżdżać - zaznaczył.

Reklama