W Gorzkowie powstaje Ogród Biblijny. Pierwszy w regionie

Data publikacji: 29.12.2019 15:20
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.12.2019. Gorzków. Prace przy budowie Ogrodu Biblijnego

29.12.2019. Gorzków. Prace przy budowie Ogrodu Biblijnego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pogoda nie odstrasza i budowa pierwszego w województwie świętokrzyskim Ogrodu Biblijnego systematycznie posuwa się do przodu. Ogród powstanie w Gorzkowie, w gminie Kazimierza Wielka przy Dziennym Domu Seniora.

Pomysłodawczynią jest Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki Caritas w Gorzkowie. Jak mówi pierwszy element ogrodu stanowi gwiazda, którą tworzą krzewy bukszpanu. Wewnątrz zaś znajdzie się Boże Dziecię złożone w żłobie. Jak dodaje, wybrany jest już także wykonawca rzeźb Michał Kulig z okolic Rzeszowa, który będzie je tworzył z kamienia pińczowskiego.

- W pierwszej kolejności już na początku nowego roku będzie tworzona Golgota, czyli rzeźba Jezusa na krzyżu. Krzyż będzie metalowy, figura kamienna. Jej fundatorem jest Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej. Natomiast koszt figury Jezusa Zmartwychwstałego pokryje ksiądz Janusz Mularz z Kazimierzy Wielkiej - zaznacza.

Jak dodaje, postaci Maryi i Jana pod krzyżem sfinansuje pochodzący z parafii Gorzków biskup pomocniczy archidiecezji Chicago Andrzej Piotr Wypych. Każda z rzeźb, to koszt około 10 tys. zł. Inicjatywa spotyka się z dużym poparciem. Mieszkańcy Gorzkowa postanowili przeznaczyć część funduszu sołeckiego na budowę ogrodu.

Jeśli tylko pogoda pozwoli wykonawca rozpocznie wkrótce budowę chodników. Zakupiona jest już także kostka brukowa. Pierwsza kwatera zostanie oddana w maju przyszłego roku w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. W powstającym ogrodzie znajdą się także rośliny inspirowane biblią m.in. drzewa oliwne, różne gatunki traw, zbóż i ziół oraz lilie.

Projektantką ogrodu jest dr hab. inż. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Podobne wiadomości
Reklama