E-recepty będą obowiązkowe. Sprawdź, jak działają

Data publikacji: 02.01.2020 10:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie /Źródło: PAP
e-recepty

e-recepty
Fot. csioz.gov.pl

Od 8. stycznia tradycyjne, papierowe recepty odchodzą do lamusa. Zastąpią je elektroniczne dokumenty. Dzięki tej formie pacjent, który na stałe przyjmuje leki np. na nadciśnienie tętnicze nie musi przychodzić do przychodni, by przedłużyć receptę.

Lekarz wystawia pacjentowi wirtualny dokument, który trafia do systemu, do którego dostęp mają apteki. Pacjenci otrzymują tylko czterocyfrowy kod, z którym udają się do apteki, by wykupić lekarstwa. Elektroniczną receptę można realizować w kilku aptekach, a nie tak jak dotychczas, tylko w jednej.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, to duże ułatwienie nie tylko dla pacjentów, ale i dla lekarzy wystawiających te dokumenty.

- Wystawienie elektronicznej recepty zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Ponadto pacjent nie musi już przychodzić na wizytę, a wystarczy że zadzwoni do przychodni i poprosi o wypisanie e-recepty. Lekarz dosłownie kilkoma kliknięciami w systemie wystawi taki dokument - mówi Beata Szczepanek.

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w piątek organizuje szkolenie dla lekarzy, którzy jeszcze nie potrafią wystawiać tych dokumentów.

- Będziemy służyć merytoryczną pomocą w zakresie Internetowego Konta Pacjenta oraz zalogowania na portal www.gabinet.gov.pl. Lekarze będą mogli również złożyć wniosek o dostęp do platformy P1, która jest niezbędna do wykonywania wszystkich e-czynności - dodała Beata Szczepanek.

Szkolenie w siedzibie funduszu przy ulicy Jana Pawła II będzie prowadzone w godzinach otwarcia placówki, czyli od 8.00 do 16.00, w budynku seminarium, w pokoju nr 15.

 

Jak działają e-recepty?

Procedura wystawienia e-recepty jest prosta. Pacjent będzie mógł otrzymać czterocyfrowy kod SMS-em, który przedstawi w aptece wraz z numerem pesel. Będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem. Otrzyma wtedy informację wraz załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie.

Aby skorzystać z tych dwóch powyższych możliwości, musi wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl.W tym celu w zakładce „Moje konto" wystarczy, że poda numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. Tutaj znajdzie informacje np. o dawkowaniu leków i o liście tych przyjmowanych.

Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty -wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Wystarczy, że aptekarz sczyta dane z wydruku. Pacjent w tym wypadku udostępni farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub poda 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF albo czterocyfrowy kod dostępy z tegoż pliku i PESEL.

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach: w ramach tzw. importu docelowego; recept dla osób o nieustalonej tożsamości; recept transgranicznych (do końca 2020 r.); recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej); braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do Internetu.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
26.11.2018 15:02

Do apteki z e-receptą

Reklama