Orszaki Trzech Króli w regionie [RAPORT]

Data publikacji: 03.01.2020 12:58
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli
Kielce. 06.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

6 stycznia Orszaki Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przejdą przez ponad 30 miejscowości w województwie świętokrzyskim. Tegoroczne hasło wspólnego kolędowania ma zachęcać do wdzięczności za wszystkie cuda w historii naszej Ojczyzny, jak Cud nad Wisłą, który miał miejsce sto lat temu oraz za cuda, których doświadczamy na co dzień.

ORSZAKI ODBĘDĄ SIĘ M.IN. W TYCH MIEJSCOWOŚCIACH:

Brzezinki:

Mieszkańcy poszczególnych miejscowości spotkają się w swoich orszakach w różnych punktach Brzezinek. Orszak Czerwony z królem Kacprem (Wojciech Haba) zasilą mieszkańcy Barczy, Brzezinek i Klonowa. Orszak Zielony z królem Melchiorem (Andrzej Bawół) z mieszkańcami Mąchocic-Scholasterii, zaś Orszak Niebieski z królem Baltazarem (Roman Kołomański) z mieszkańcami Ciekot.

Wszystkie orszaki wyjdą jednocześnie, by ok. godz. 11.15 spotkać się na parkingu przy cmentarzu w Brzezinkach. Tam wszyscy obejrzą pierwszą jasełkową scenkę związaną ze zwiastowaniem Maryi, tam też spotkają się Trzej Królowie i razem wsiądą do bryczki zaprzęgniętej w konie, by dojechać na dwór króla Heroda. Ostatnią trzecią scenkę, przy stajence, zaplanowano na schodach kościoła. W czasie przejścia orszaku jego uczestnicy będą kolędować z udziałem grupy Brzezinianki oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna i Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty. W jasełkowe role wcielą się parafianie. Nie zabraknie kolorowych strojów i radosnego nastroju. Królowie będą sypać cukierkami, a gospodynie z Brzezinek przygotują słodkie wypieki. Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00.

Busko-Zdrój:

W Busku-Zdroju szykowny Orszak Trzech Króli pojawi około południa. Tu świętowanie rozpocznie msza święta w najstarszym kościele w mieście, w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej, uczestnicy przemaszerują główną ulicą przed budynek Starostwa Powiatowego, przy al. Mickiewicza. Tam tradycyjnie odbędzie się dalsza część wspólnego kolędowania.

Chobrzany:

Orszak wyruszy w kierunku kościoła w trzech kolumnach: pierwsza kolumna z Janowic, druga z Jachimowic i trzecia z Gorzyczan. Wspólne spotkanie o godz. 9.50 przy figurze Pana Jezusa przed kościołem, wejście do Świątyni i pokłon Trzech Króli. O godz. 10.00 Jasełka w wykonaniu dzieci i Msza Święta.

Działoszyce:

Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Działoszycach rozpocznie się około godziny 18.00. Najpierw zbiórka na placu przed Synagogą Starą w Działoszycach. Później barwny korowód prowadzony przez trzech króli przejdzie ulicami miasta i z powrotem do kościoła w Działoszycach. Następnie odprawiona będzie msza święta. Mieszkańcy otrzymają także symboliczne papierowe korony.

Kazimierza Wielka:

Uroczystości Objawienia Pańskiego będziemy obchodzić również w Kazimierzy Wielkiej. Zapoczątkuje je msza święta, która zostanie odprawiona o godzinie 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak informuje ksiądz Janusz Mularz, przemarsz Orszaku Trzech Króli nastąpi o godzinie 11.30. Wszyscy otrzymają korony, śpiewniki bądź naklejki.

Kielce: więcej informacji TUTAJ

Koniemłoty:

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza o godz. 11.00 od Grzybowa, druga o godz. 11.00 od Pacanówki, trzecia o godz. 11.00 od ul. Leśniej. Wspólne spotkanie przy szkole i przemarsz do kościoła parafialnego. Msza św. o godz. 11.30, następnie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Końskie:

W Końskich już po raz piąty wyruszy ulicami miasta Orszak Trzech Króli. Dwie koneckie parafie: p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i p.w. Chrystusa Odkupiciela zorganizowały w tym dniu po mszy południowej o 12.00 wymarsz w kierunki kolegiaty Świętego Mikołaja przy ul. Księdza Granata. Każdy z uczestników może liczyć na korony i chorągiewki od organizatorów, mile widziane też własne kostiumy.

Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej pomocy będzie orszakiem niebieskim reprezentującym kontynent Afrykański, parafia p.w. Chrystusa Odkupiciela jako orszak zielony będzie reprezentować mędrców z Azji, z kolei parafia Świętego Mikołaja w kolorze czerwony będzie Europą. Wszystkie 3 orszaki przemaszerują wokół kolegiaty, po czym dotrą na ołtarz polowy gdzie zorganizowano rodzinny festyn i ciepłe posiłki.

Tegoroczny orszak upłynie pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, będzie to czas kolędowania i śpiewu, a elementy przedstawienia jasełkowego, rozmowy czy monologi utkane będą z fragmentów tekstów kolęd.

Leszczyny:

10.45 – Zbiórka uczestników przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Leszczynach.
11.10 – Rozpoczęcie i przemarsz do kościoła parafialnego w Leszczynach ze śpiewem kolęd
11.35 – Powitanie Trzech Króli w kościele
12.00 – Msza św. w kościele parafialnym
13.00 – przemarsz do ołtarza polowego, złożenie darów i hołd Trzech Króli oraz wspólne kolędowanie (teren placu kościelnego)

Do udziału zapraszamy wszystkie grupy działające przy naszej parafii, Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w strojach regionalnych, strażaków oraz wszystkie cztery szkoły podstawowe z terenu naszej parafii. Uczniowie każdej szkoły będą mieli swoją rolę:

- SP Leszczyny reprezentuje ORSZAK EUROPEJSKI  Króla Kacpra – prosimy, aby byli ubrani w kolorze czerwonym (może to być np. czerwona pelerynka lub inne elementy ubioru).
- SP Radlin reprezentuje ORSZAK AFRYKAŃSKI Króla Baltazara: uczniowie ubrani w elementy koloru niebieskiego.
- SP Mąchocice reprezentuje ORSZAK AZJATYCKI  Króla Melchiora: uczniowie ubrani w elementy koloru zielonego.
- SP Cedzyna reprezentuje Świętą Rodzinę

Miedzierza:

W poniedziałek, 6 stycznia w gminie Smyków po raz drugi przejdzie Orszak Trzech Króli. Przy śpiewie kolęd orszak będzie podążać za królami, aby złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Przemarsz rozpocznie się o godzinie 15.00 pod Szkołą Podstawową w Miedzierzy.

Nowiny:

Już po raz drugi ulicami Nowin przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym razem w role monarchów wcielą się Marcin Głogowski - komendant gminny OSP, Henryk Milcarz - prezes Wodociągów Kieleckich i Piotr Piotrowicz - radny, a takze wiceprezes stowarzyszenia Siła Woli.

W tym roku trasa orszaku będzie nieco krótsza niż w roku. Wyruszy sprzed Gminnego Ośrodka Kultury. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Białe Zagłębie i Przemysłową aż do kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela. Na trasie orszaku uczniowie szkół podstawowych z Bolechowic, Kowali i Nowin odegrają sceny biblijne, a w kościele Trzej Królowie złożą dary Chrystusowi. Będzie można też liczyć na koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej z Nowin.

Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 14.30 na placu prazy Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach.

Obrazów:

Pierwsza kolumna wyruszy o godz. 11.00 i będzie wędrować z miejscowości Malice, Żurawica, Łojowice, druga  wyjdzie o godz. 10.00 i przejdzie przez Węgrce Panieńskie, Dębiany i Głazów, trzecia kolumna wyruszy o godz. 10.45 i wędrować będzie z miejscowości Rożki i Lenarczyce. Wspólne spotkanie o godz. 11.45 przy kościele parafialnym w Obrazowie, następnie wszyscy oddadzą pokłon przed św. Rodziną w świątyni. Msza rozpocznie się o godz. 12.00.

Opatów:

W Opatowie uroczystości rozpoczną o godzinie 12.00 mszami świętymi w intencji mieszkańców miasta. Odbędą się one równolegle w obu opatowskich parafiach św. Marcina i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nich sprzed kolegiaty Świętego Marcina wyruszy orszak pod przewodnictwem orkiestry dętej, wierni przemaszerują przed budynek opatowskiego magistratu. Tam nastąpi zawierzenie Dzieciątku Jezus Opatowa i jego mieszkańców.

W rolę trzech króli wcielą się mieszkańcy miasta. Przystrojeni zostaną w specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy, bogato zdobione płaszcze, korony i turbany. Następnie, około godziny 14.00 odbędą się Gody Opatowskie, czyli coroczny przegląd zespołów kolędniczych. To spotkania, które od kilkudziesięciu lat corocznie gromadzi ponad setkę młodych artystów nie tylko z powiatu opatowskiego.

Ostrowiec Św.:

Orszak Trzech króli przejdzie w godzinach między 12.30 a 13.00. Mieszkańcy miasta wyruszą ze swoich parafii, by połączyć się w trzy grupy zmierzające w kierunku Rynku. Mędrcy będą prowadzić swoje grupy z największych parafii: na Piaskach, na osiedlu Ogrody i kolegiaty pw. Michała Archanioła. Z ostrowieckiej kolegiaty orszak wyruszy sprzed pomnika Jana Pawła II o godz. 13.00. Zwieńczenie orszaku nastąpi na ostrowieckim Rynku, gdzie Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a mieszkańcy i miasto zostaną zawierzone na cały rok Jezusowi.

Ożarów:

Orszak Trzech Króli zorganizowany zostanie w Ożarowie po raz czwarty. Mieszkańcy otrzymają specjalne śpiewniki, miasto przed kościołem rozda także korony. Uroczystość rozpocznie się w kościele parafialnym w Ożarowie o 11.30 wspólnym kolędowaniem. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta. Po eucharystii uformuje się orszak, który poprowadzi gwiazda, za nią sztandary Trzech Króli: czerwony, zielony i niebieski. Mędrcy będą zmierzać w kierunku Placu Wolności, gdzie ustawiona jest szopka. Królowie złożą dary Dzieciątku. Następnie odbędzie się ponowne kolędowanie, tym razem z zespołem Sobowiacy.

Pińczów:

Orszak Trzech Króli przejdzie również w Pińczowie. W tym roku parafia pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty zaprasza na trzecią edycję tego wydarzenia. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.30. Po niej wierni tradycyjnie już przejdą w orszaku ulicami miasta. Wszystkie szczegóły wydarzenia ksiądz proboszcz będzie ustalał na spotkaniu w niedzielę 5 stycznia.

Połaniec:

Pierwsza grupa wyruszy od Rybitw o godz. 10.30, druga od ul. Witosa o godz. 10.30, a trzecia kolumna od ul. Czarnieckiego o godz. 10.30. Spotkanie wszystkich uczestników uroczystości odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej.

Samsonów:

12.00 – msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Samsonowie

13.00 – start orszaku; św. Rodzina i Trzej Królowie wyruszają na czele orszaków w kierunku huty „Józef”. Na trasie pochodu zaplanowano sceny teatralne: Dwór Heroda, Walka dobra ze złem, Brama anielska. Na zakończenie w samsonowskich murach: Pokłon Pasterzy, pokłon Trzech Królów, kolędowanie z p. Markiem Buckim, ognisko, zaplecze gastronomiczne

Sandomierz:

W Sandomierzu orszaki Trzech Króli wyruszą równolegle z dwóch miejsc: o godzinie 12.00 z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i kościoła św. Pawła. Piętnaście minut wcześniej wyjdzie orszak z kościoła Matki Bożej Królowej Polski w prawobrzeżnej części miasta. Wspólne spotkanie orszaków odbędzie się w rynku starego miasta około godz. 12.30. Tutaj odbędzie się wspólne kolędowanie i pokłon Dzieciątku Jezus. W role Trzech Króli wcielą się jak zwykle członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Podczas orszaków organizowanych w diecezji sandomierskiej wolontariusze z Parafialnych Kół Caritas przeprowadzą kwestę, a zebrane pieniądze będą przekazane dla szkoły podstawowej Bani Taghlib w Aleppo, która jest jedną z pięciu placówek wspartych poprzez program "Szkoła Szkole".

Skalbmierz:

W tym roku uroczystości Objawienia Pańskiego w Skalbmierzu poprzedzi inscenizację „Herodów” przygotowaną przez mieszkańców parafii, członków i działaczy różnych organizacji.  Następnie mieszkańcy przemaszerują w barwnym orszaku w stronę kościoła parafialnego na mszę świętą. Początek o godzinie 11.00 na Rynku miasta w Skalmierzu.

Skarżysko-Kamienna:

W tym roku orszak Trzech Króli wyruszy w dwóch mniejszych grupach, z parafii ojców franciszkanów oraz św. Brata Alberta. Około 14.30 wierni spotkają się przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Tu dołączy do nich trzeci król. Każdy orszak symbolizuje inny kontynent. Po kilku latach udało się zdobyć stroje dla monarchów, są adekwatne do odgrywanych ról. Po drodze odgrywane będą kolejne sceny, pierwsza z nich to Zwiastowanie, a pokłon Dzieciątku zaplanowany jest przy parafii Ostrobramskiej.

Skorzeszyce: 

Rozpoczęcie mszą św. o godz. 10.00, następnie przemarsz Orszaku

Starachowice:

W tym roku przemarsz od kościoła Wszystkich Świętych na Plac pod Skałkami rozpocznie się po mszy świętej o godzinie 12.00. Trasa będzie prowadziła ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja i Aleją Armii Krajowej na Plac pod Skałkami. Tam zostanie oddany pokłon narodzonemu Dzieciątku. 

Na trasie orszaku odgrywane będą sceny biblijne, królowie spotkają więc Heroda, przeżyją walkę dobrych i złych duchów, aby w końcu pokłonić się Jezusowi. Kroczących wspólnie trzech mędrców mają poprzedzać zwierzęta, nawiązując w ten sposób do starożytnej formy podróżowania.

Staszów:

O godz. 12.15 wyjdzie kolumna sprzed kościoła św. Barbary, a o godz. 12.45 sprzed kościoła św. Bartłomieja i kościoła Ducha Świętego. Wspólne spotkanie nastąpi w rynku miasta o godz. 13.00. 

Stąporków:

Orszak Trzech Króli w Stąporkowie w niedzielę, 6 stycznia rozpocznie się od jasełek, które w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zaprezentują podopieczni Publicznego Przedszkola w Stąporkowie. Następnie będzie miała miejsce msza święta, a po niej spod kościoła wyruszy barwny orszak.

Szaniec:

Mszę św. o 12.00 poprzedzi przejście całego orszaku, przy dźwiękach orkiestry do kościoła i ich przywitanie. Trzej Królowie przybędą pokłonić się Świętej Rodzinie, w którą wcielą się mieszkańcy parafii, wraz z miesięcznym dzieckiem. Dzieci z parafii będą ubrane w peleryny o trzech kolorach, w zależności od orszaku, w którym będą wędrować. Po Mszy świętej wszyscy przejdą ulicami Szańca ze śpiewem kolęd. Zakończenie przy domu kultury. Podczas orszaku będą też żywe zwierzęta.

Szydłów:

Start o 10.00 przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Szydłowie. Spotkanie potrwa do ok. 13.30.

Zaborowice:

Tradycja Orszaków Trzech Króli rozwija się w Polsce od przywrócenia przez sejm dnia wolnego od pracy 6 stycznia.

W sumie w całej Polsce Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku przez ulice ponad 850 miejscowości. Pojawią się także na ulicach 18 miast poza granicami Polski.

Podobne wiadomości
Reklama